1 ay içinde temizlenecek’ denilen ithal çöpler buğday tarlasında bulundu

Posted by

Avrupa’nın plastik atıklarının yüzeysel atıldığı Adana’da, incelemeler yapan sanatçı Haluk Levent’in de ortalarında bulunduğu heyet, ‘1 ay içinde temizlenecek’ denilen ithal çöpleri bu sefer de buğday tarlasının çabucak yanında buldu. Atıkların toprağa da karıştığı öğrenildi.

Adana’ya başta İngiltere menşeli olmak üzere çeşitli Avrupa ülkelerinden ithal edilen çöplerin sıhhatsiz biçimde dökülmesi, milletlerarası etraf örgütü Greenpeace başta olmak üzere çeşitli çevrelerin reaksiyonlarına neden olmuştu.

Bu ortada AHBAP Platformu’nun kurucusu ünlü sanatçı Haluk Levent de Adana’ya gelerek çöp döküm alanlarında incelemelerde bulunmuş, Vali, Büyükşehir Belediye Lideri ve geri dönüşümcülerle toplantılar yaparak probleme tahlil aramıştı. Haluk Levent, görüşmelerinin sonucunda 18 farklı noktada tespit edilen çöplerin temizleneceğini kelamını aldıklarını duyurmuştu.

PLASTİK ATIKLAR TOPRAĞA KARIŞMIŞ

Fakat bir ay sonra yine Adana’ya gelerek Çukurova ilçesinin Karahan Bölgesindeki tıpkı alanlarda incelemelerde bulunan Haluk Levent’in, Adana Tabip Odası Lideri Selahattin Menteş, Çukurova Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sedat Gündoğdu ile birlikte gittiği yerde çöplerin toplanmadığı ve toprağa karıştığı görüldü. Hatta çöplerin buğday ekili alanların yanı başında yer aldığı ve tarlaya karıştığı tespit edildi.

TABİP ODASI LİDERİ KÜREKLE ÇIKARDI

Adana Tabip Odası Lideri Selahattin Menteş, bir kürekle buğday ekili alandan çıkan yabancı menşeli  çöpleri göstererek, “Bakın bu yabancı atıklar içerdikleri binlerce ziyanlı husus ile toprağa ve esere karışıyor. Bunlardaki zehirli unsurlar buğday vasıtasıyla besinlere karışacak” diyerek tehlikeye dikkat çekti.

GAZETECİ CHELLEL, ÇÖPLERİ LONDRA’DAN ADANA’YA GPS İLE İZLEMİŞTİ

İngiltere’den yola çıkıp 3 bin 200 kilometre yol kat ederek Adana’ya getirilerek Çukurova ilçesinde boş yere döküldüğü çeşitli sivil toplum örgütleri ve milletvekillerinin çalışmalarıyla görüntülenen çöplerin sürdürdüğü uzun seyahat, Blomberg’den gazeteci Kit Chellel tarafından da çöplerin içine GPS aygıtı yerleştirilerek tespit edilmişti.

Londra’daki üç çöp poşetine GPS aygıtı yerleştiren gazeteci Kit Chellel’in nereye gittiğini takip ettiği üç çöpten birisi Londra’da kalırken, öteki iki çöp poşeti 3 bin 200 kilometre yol yaparak Türkiye’ye gelmiş, Adana’da geri dönüşüm tesisi olmayan bir yere dökülmüştü.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.