ABD Lideri Biden, Suudi Arabistan ziyareti nedeniyle tenkitlerin gayesinde

Posted by

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nin 2018’de İstanbul’da vahşice öldürülmesi sonrasında Suudi Arabistan idaresinden hesap soracakları kelamı veren ABD Lideri Biden’ın Riyad’a yapacağı ziyaret ABD’de büyük reaksiyona yol açtı. Biden, “Prens Selman’la görüşmeyeceğim” diyerek ziyareti savundu. Kaşıkçı cinayeti nedeniyle Riyad’a sert tenkitler yönelten Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın nisan ayında ülkeye giderek Prens Selman’la kucaklaşması da tenkitlere amaç olmuştu.

Suudi Arabistan’a yapacağı ziyaret nedeniyle sert tenkitlere amaç olan ABD Lideri Joe Biden, Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Selman’la birebir görüşme yapmayacağını ve daha geniş bir milletlerarası toplantı kapsamında prensle bir ortaya geleceğini söyleyerek reaksiyonlara karşılık verdi.

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın 2018’de İstanbul’daki Suudi Başkonsolosluğu’nda öldürülmesinin akabinde o periyot Lider Adayı olan Biden, Suudi Arabistan’ı sert bir lisanla eleştirmişti. Cinayetle ilgili 2021’de açıklanan ABD istihbarat raporunda, “Kaşıkçı’nın Prens Selman’ın onayıyla öldürüldüğünün düşünüldüğü” söz edilmişti.

Washington-Riyad sınırında tansiyon süratle tırmanırken Biden, Ankara ve Riyad ortasında da büyük tansiyona yol açan Kaşıkçı cinayetinin bir skandal olduğunu ve insan hakları hataları nedeniyle Suudi Arabistan idaresinden hesap soracaklarını lisana getirmişti.

Erdoğan’ın Prens Selman’la kucaklaşması reaksiyon çekmişti.

ABD, SUUDİ ARABİSTAN’LA BAĞLANTILARI DÜZELTMEYE ÇALIŞIYOR

Gelecek ay yapacağı Suudi Arabistan ziyareti nedeniyle kendi partisi içinde de önemli tenkitlerin maksadı olan ve insan hakları için verdiği kelamı yerine getirmemekle eleştirilen Biden, reaksiyonlara cevap verdi. ABD Lideri dün gazetecilere yaptığı açıklamada “Prens Selman’la görüşmeyeceğim. Memleketler arası bir toplantıya gidiyorum, kendisi de orada olacak” dedi. Biden’ın Körfez İşbirliği Konseyi+3 doruğu için Suudi Arabistan’a gideceği bildirildi.

Öte yandan, Rusya’nın Ukrayna işgali sonrasında alternatif güç kaynağı arayışındaki ABD idaresi, son devirde Suudi Arabistan’la münasebetleri düzeltmeye çalışıyor. Son aylarda iki ülke ortasındaki temaslar da kıymetli ölçüde arttı.

ERDOĞAN, SELMAN İLE KUCAKLAŞMIŞTI

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan’ın nisan sonunda Suudi Arabistan ziyaretinde Veliaht Prens bin Selman ile kucaklaşması da tenkitlere amaç olmuştu. Erdoğan, Kaşıkçı’nın vahşice katledilmesiyle ilgili 2018 yılında yaptığı açıklamada “Bunlar dünyayı enayi zannediyor. İnsanları enayi zannediyor. Bu millet enayi değil, hesabı sormasını bilir” demişti.

Erdoğan’ın ziyaretinin Kaşıkçı’nın 2 Ekim 2018’de İstanbul’da Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’nda öldürülmesiyle ilgili davanın Suudi Arabistan’a devredilmesinin akabinde gelmesi dikkat çekmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın gelecek hafta Türkiye’yi ziyaret edeceğini açıkladı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.