ABD Temsilciler Meclisi, kürtaj hakkını muhafaza altına alan yasa tasarılarını onayladı

Posted by

Temsilciler Meclisi Genel Konseyi, Yüksek Mahkemenin kürtajı anayasal hak olmaktan çıkaran kararının akabinde hazırlanan iki yasa tasarısını oyladı.

Kadınların kürtaj hakkı federal seviyede korunacak

“Kadınların Sıhhatini Muhafaza Kanunu” başlıklı birinci tasarı, 210 vekilin “hayır” oyuna karşı 219 vekilin “evet” oyu ile onaylandı. Temsilciler Meclisi, daha evvel eylül ayında tıpkı tasarıyı onaylamış fakat Senatodaki Cumhuriyetçiler tasarının yasalaşmasını engellemişti.

AA’nın haberine nazaran; kelam konusu tasarı, kürtaj hakkını federal bir yasa haline getirerek, bayanların kürtaj hakkını müdafaa altına almayı hedefliyor.

Kürtajın yasal olduğu eyaletlere gidilebilecek

“Kürtaja Erişimi Sağlama Kanunu” isimli başka tasarı ise 205 vekilin “hayır” oyuna karşı 223 vekilin “evet” oyu ile kabul edildi.

Bu tasarı ise kendi eyaletlerinde yasak olması durumunda bayanların kürtajın özgür olduğu öteki eyaletlere giderek, kürtaj olmalarının kolaylaştırılmasını amaçlıyor.

Senato’dan geçebileceği düşünülmüyor

Öte yandan, her iki tasarının da Kongrenin başka kanadı Senato’dan geçmesi için kâfi çoğunluğa ulaşamayacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.