ABD’de hastanede tabip yanında ağlayan çocuğa fiyat istendi

Posted by

Camille Johnson, Brooklyn, New York’ta yaşayan 25 yaşında bir toplumsal medya fenomeni.

Pazartesi günü, kardeşinin hastane faturasının bir fotoğrafını tweetledi. Fotoğraf o vakitten beri 340 binden fazla beğeni ve 55 bin retweet aldı.

Bildiride ise “Küçük kız kardeşim son vakitlerde bir sıhhat sıkıntısıyla uğraş ediyor ve sonunda bir doktora göründü. Ağladığı için ondan 40 dolar aldılar” yazdı.

Detaylı tıbbi fatura, Johnson’ın kız kardeşinin ocak ayında tabibi ziyaret ettiğini gösterdi.

Tabip ziyaretinin çeşitli maliyetleri ortasında 20 dolarlık bir görme kıymetlendirme testi, 15 dolarlık hemoglobin testi, 30 dolarlık kılcal kan alımı ve 350 dolara mal olan önleyici sıhhat taraması yer alıyordu.

Fakat Johnson’ın dikkatini çeken şey, “kısa bir duygusal/davranışsal değerlendirme” için alınan 40 dolarlık fiyat oldu.

Johnson, “Kardeşim yalnızca ağlıyordu. Neden ağladığını çözmeden, rastgele bir kıymetlendirme yapmadan, rastgele bir reçete yazmadan, hiçbir şey yapmadan 40 dolar tahsil ettiler” dedi.

Duygusal/davranışsal kıymetlendirme, sıhhat uzmanları tarafından CPT kodu 96127 ile tanımlanan bir zihinsel sıhhat taraması. Kısa kıymetlendirme, DEHB, depresyon, anksiyete, intihar riski yahut unsur bağımlılığı belirtileri için tarama yapıyor.

2015 yılının başlarından beri hekimlerin tarama için fiyat almasına müsaade verildi.

Fakat Johnson’a nazaran, kıymetlendirme için 40 dolar fiyat alınmasına karşın kız kardeşi değerlendirilmedi.

The Independent’a konuşan Johnson, ismi açıklanmayan sıhhat tesisindeki tabibin kardeşinin ağladığını gördüğünü ve yardım etmek için hiçbir şey yapmadığını açıkladı.

Johnson, “Hiç bir uzmanla konuşmadı, kimseye sevk edilmedi, rastgele bir reçete yazmadı ve akıl sıhhatine yardımcı olmak için hiçbir şey yapmadılar.” dedi.

KAYNAK: INDEPENDENT

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.