Açıklanan kredi oranları sonrası konuta talep artıyor

Posted by

Kabine toplantısının akabinde açıklamalar yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 3 kredi paketini hizmete sokacaklarını ve 0,89 ile 0,99 faizle finansman sağlayacaklarını söyledi. Konut almayı düşünen vatandaşlara yönelik konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 3 kredi paketini hizmete sunacaklarını belirterek, birinci kere konut sahibi olacak vatandaşlara 2 milyon liraya kadar birinci el konut için yüzde 0.99’luk kredi sağlayacaklarını açıkladı.
Ordu Müteahhitler Derneği Birliği Lideri Kadem Adalı, açıklanan kredi faiz oranlarının bölümü olumlu istikamette etkileyeceğini ve hareketliliğin olacağını söz ederek, “Bizim bölümümüzde en değerli etkenlerden bir tanesi fiyatı etkileyen ve piyasa hareketliliğini sağlayan kredi faiz oranlarıdır. Hiç kimse peşin parası ile alım yapmıyor. Muhakkak bir peşinat verip geri kalanı da kredi üzerinden alım yapıyor. Bu yalnızca Türkiye’de değil dünya genelinde bu türlü. Elbet buradaki konut fiyatlarının 1,20’lerden 0,99 ve 0,89’a inmesi olumlu tesirler yapacaktır. Bizim de kendi işlerimizde bu hareketliliği görüyoruz. Bilhassa Ramazan ayındaki sakinliğin yerine hareketlilik geldi” dedi.

TALEP GİDEREK ARTIYOR

“Konut oranlarının düşmesi, bir buçuk yıl evvel 0,65 faiz oranlarında geç kalan insanların ders çıkartarak, bu süreçte geç kalmadan açıklanan faiz oranlarını kıymetlendirmek istediği bir dönem” diyen Adalı, “O nedenle talep giderek artıyor. 0,89 ve 0,99 oranlarının bankalar tarafından tam olarak kullandırılacağı bilgisi geldiğinde daha fazla hareket olacağını düşünüyorum” tabirlerine yer verdi.

ARTIRIM ARTIŞLARININ OLMAMASI LAZIM

Faiz oranlarının açıklanmasının akabinde toplumsal medya üzerinden fiyatların arttığına dair kimi haberlerin yer aldığına değinen Adalı, “Maliyeti bitmiş bir binaya durduğu yerde fahiş fiyat artışları yapmak uygun değil lakin burada müteahhit bir buçuk yıldır yaklaşık yüzde 500 maliyet artışı gelen materyaller ile inşaat yapıp inşaatlarına yüzde 60 oranında yansıtma yaptı. Bu faiz oranı aşağı niyet otomatik olarak yapamadıkları artırımları burada görebiliyoruz. Bunu fırsatçılık olarak görmemek gerek. Bilhassa bir milyon TL’nin üzerinde Ordu ili ölçeğinde bakıldığında zati alım gücü belirli. Bilhassa söylüyorum, maliyeti bitmiş satışı hazır bir yerde bu cins önemli artırım artışlarının olmaması lazım. Bu dala de önemli manada uyarımdır” halinde konuştu.

Adalı, açıklanan 2 milyon TL’ye kadar kredinin limit olduğunu ve kullanmak isteyenlerin daha düşük fiyatlarda kullanabileceğini de tabir ederek, “Bu faiz artışının bilhassa lüks konut alıcına, üst guruplara hitap ettiği söyleniyor. Şunun önünde bir mahzur yok, konut kredisini herkes kullanabilir, 2 milyon TL’ye kadar kullanılabileceği yalnızca limit. Bilakis daha üst fiyatlara satılan yerlerde kredinin önü kesilmiş de bulunuyor. Bizim kesimimiz çok değerli, bugün ülke işsizliği ilgili yüzde 30 ve üzerini çözen bir bölüm. Bölümdeki hareketlilik hem devletimizin de işine yaradığı için biz hakikat buluyoruz” diye konuştu.

KAYNAK: İHA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.