Akkuyu NGS’de yeni kademe

Posted by

Türkiye’nin birinci nükleer enerji santrali projesi Akkuyu NGS’de çalışmalar planlandığı halde devam ediyor.

İlk üç güç ünitesinde hummalı çalışmaların sürdüğü santralde, temel atma için değerli kademelerin kaydedildiği dördüncü güç ünitesindeki son hazırlıklar da titizlikle yürütülüyor.

Santralin dördüncü güç ünitesinin temel atma hazırlıkları büyük oranda tamamlandı.

Tam kapasite devreye girdiğinde yılda yaklaşık 35 milyar kilovatsaat elektrik üretecek santralin, Türkiye’nin elektrik muhtaçlığının yüzde 10’unu karşılaması öngörülüyor.

Her biri 1200 megavatlık VVER-1200 tipi “III+” kuşak 4 reaktörden oluşacak ve toplam 4 bin 800 megavat şurası güce sahip olacak santralin birinci ünitesinin Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılının kutlanacağı 2023’te devreye alınması hedefleniyor. Kalan 3 ünitenin de birer yıl ortayla 2026 sonuna kadar faaliyete geçmesi planlanıyor.

Sıfır emisyonla etrafa zararlı sera gazı salınımı yapılmadan, kesintisiz elektrik üretilebilecek santralin 60 yıl olarak planlanan işletme ömrünün 20 yıl da uzatılma opsiyonu bulunuyor.

Proje takvime uygun tamamlanacak

Akkuyu NGS Yapı İşleri Yönetici Yardımcısı Dmitrii Romanets, Türkiye’nin birinci nükleer güç santralindeki çalışmalar ve gayeleri hakkında AA muhabirine bilgi verdi.

Santraldeki çalışmaların sahanın tüm noktalarında eş vakitli sürdürüldüğünü anlatan Romanets, “Çok uygun yürütülen yöneticilik sayesinde inşaat ve montaj çalışmaları çok etkin biçimde sahanın her bir köşesinde devam ediyor. Projenin takvime uygun olarak tamamlanmasından yana hiç kuşkumuz yok.” dedi.

Romanets, birinci güç ünitesinin ana ekipmanlarından olan reaktör basınç kabı, buhar jeneratörleri ve ana sirkülasyon pompaları üzere ekipmanların konseyi olduğunu, mayısta çok kıymetli etap kaydederek üniteye ilişkin ana sirkülasyon boru çizgisinin kaynak süreçlerinin de tamamlandığını anımsattı.

Akkuyu NGS’nin ikinci güç ünitesinde, reaktör kısmındaki iç müdafaa kabının üçüncü katmanın kurulduğunu ve ana binanın duvar imaline devam ettiklerini lisana getiren Romanets, üçüncü güç ünitesinde de iç müdafaa kabının birinci katmanı ile santralin ek güvenlik sistemlerinden olan kor tutucunun kurulduğunu söyledi.

“Dört güç ünitesi de devredeyken 4 bin kişi çalışıyor olacak”

Romanets, santralin dördüncü güç ünitesinde değerli etaplar kaydettiklerini belirterek, şunları kaydetti:

“Dördüncü güç ünitesinde temel çukurların hafriyatları tamamlandı. Ana binaların da beton yastığı döküldü. En yakın vakitte ana binaların temeline beton dökme çalışmaları başlayacak. Reaktör binasında tüm hazırlık çalışmaları tamamlandı. Biz de en yakın vakitte temelin atılmasına hazırlanıyoruz. Santralin dört güç ünitesi devreye alındıktan sonra Türkiye’nin elektrik muhtaçlığının yüzde 10’u karşılanıyor olacak. Güç istikrarı açısından çok değerli bir proje. Akkuyu NGS sayesinde çok değerli istihdam yaratılacak.

Hükümetler ortası mutabakat kapsamında, proje için en az 600 Türk nükleer mühendisini hazırlamak ve eğitmek durumundayız. Santraldeki dört güç ünitesi de devredeyken 4 bin kişi çalışıyor olacak. Ayrıyeten projenin Türk endüstrisine de katkısı çok büyük. Buradaki inşaat materyallerinin birçoklarını Türk şirketlerinden sağlıyoruz. Onlar gerekli kalite standartları kapsamında, eserlerini projemiz için temin ederek gerekli tecrübeyi ediniyor. Daha sonra öbür ülkelerde de birebir boyuttaki projeler için gereç dayanağı verebilecekler.”

Enerji ve Olağan Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, daha evvel projeye ait, “Türkiye yarım asırlık nükleer güç serüveninde 2023’e gerçek adım adım ilerliyor. Akkuyu NGS, Cumhuriyetimizin 100. yılını taçlandıracak.” açıklamasında bulunmuştu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.