Almanya’ya “Made in Türkiye” damgası! Türkler farkını ortaya koydu

Posted by

Dünyanın en eski ve bağımsız tasarım tertibi olarak gösterilen 2022 IF DESIGN AWARD’a Türkiye dahil 57 ülkeden dizayncılar tarafından yaklaşık 11 bin müracaat yapıldı.

“Made in Türkiye” logolu Türk tasarım müracaatları dünyanın dört bir yanından gelen bağımsız tasarım uzmanlarından oluşan 132 heyet tarafından değerlendirildi.

Türk dizayncılar tarafından tasarlanan etraf dostu ve sürdürülebilir 39 adet eser “2022 IF DESIGN AWARD” ile ödüllendirildi.

Sürdürülebilir eserlerin damga vurduğu tasarım yarışında, dünyanın değişik ülkelerinden dizayncılar yeni dizaynlarını sergileme fırsatı buldu.

Başşehir Berlin’de düzenlenen ödül merasiminde Türk dizayncılar başarılarıyla dikkati çekti.

Dünyanın en eski ve bağımsız tasarım tertibi olarak gösterilen IF DESIGN AWARD’da Arçelik, Enne Mobilya, Karaca, VitrA, Eczacıbaşı, Redon Technology,Dasal Aerospace, Feltouch Yapı Tasarım, Volkan İtfaiye, Kütahya Porselen, Hidromek, Esma Dereboy, Maxwell Inovation, Atölye İstanbul, Arman Tasarım Studio ve Designist markaları ödül kazandı.

– “KÜLTÜREL DOKUMUZU ÜRÜNLEŞTİREREK DÜNYAYA KABUL ETTİRMEK İSTİYORUZ”

Karaca’nın tasarımcılarından Ahmet Toplu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ödül almaktan çok memnun olduklarını belirterek, emeklerinin karşılığını elde etmenin çok bedelli olduğunu söyledi.

2022 IF DESIGN AWARD üzere milletlerarası müsabakalarda ödül kazanmanın “iş imkanlarını” artırdığını vurgulayan Toplu, “Özellikle Karaca üzere dünya markası olma yolunda emin adımlarla ilerleyen markanın memleketler arası alanda mükafatlar alması ve bilhassa Avrupa’da eserlerini ödüllü dizaynlar olarak gururla lanse edebilmemiz bizim için çok bedelli. Bunun satışa da çok önemli manada yararı olacaktır diye düşünüyorum.” dedi.

Toplu, sürdürebilir eserlere son yıllarda çok değer verdiklerini anlatarak, porselenlerde hayvan kemiği yerine inci ve bambu kullanmaya başladıklarını aktardı.

Züccaciye bölümünde farklılaşmada dizaynın kaide olduğunu vurgulayan Toplu, “Bütün dünyada kabul gören dizaynlar yapabilmeye çalışıyoruz. Yakın vakitte birçok ülkeye gireceğiz. Bu ülkelerde aslında Türk dizaynını, Türk endüstrisini daha âlâ temsil edebilmek ve bayrağımızı gururla dalgalandırabilmek için 5 yıl içinde dizaynda güzel katkı yapmayı tez edeceğiz. Çok gerçek, güzel ve katma pahalı tasarım nasıl yapacağız ona bakacağız.” diye konuştu.

Toplu, Türkiye’nin mutfak konusunda geniş bir gastronomi kültürü olduğunu ve Türk mutfağının çok kıymetli olduğunu vurgulayarak, “Türk kahvesiyle dünyadaki bütün kahve çeşitlerini yapabilen kahve makinesi yaptık. Bu önemli bir inovasyon. Önümüzdeki vakitlerde kendimize has kültürel dokularımızı ürünleştirip bunu da dünyaya sevdirip ve kabul ettirmek üzere amaçlarımız var.” dedi.

Toplu, kendi muvaffakiyetini bir üst düzey çıkarmak isteyen genç tasarımcılara da çok çalışmalarını, araştırmalar yapmalarını ve Türkiye’de devlet takviyeli tasarım imkanlarından yararlanmalarını tavsiye etti.

– YURT DIŞINDAKİ DİZAYNLARI TÜRKİYE’DEKİ TEDARİKÇİLERLE YAPMAYA İTİNA GÖSTERİYORUZ

Designist Kurucusu İç Mimar Aslı Arıkan Dayıoğlu da bir Türk bayan dizayncı olarak Türkiye’yi yurt dışında temsil etmekten gurur duyduğunu belirtti.

Türk iktisadına katma kıymet katmaya çok ehemmiyet verdiklerini belirten Dayıoğlu, “Yurt dışında çok proje yapıyoruz. Almanya, New York ve Dubai üzere farklı bölgelerde işler yapıyoruz. Bunları yaparken dizaynları Türkiye’deki tedarikçilerle yapmaya ihtimam gösteriyoruz. Örneğin, Almanya’da yatırımcılara yaptığımız projeleri Türkiye’den tedarik ederek yaptık. Bu tıpkı vakitte Türkiye’de firmalara katma paha sağlıyoruz. Daima birlikte büyüyoruz, daima birlikte kendi gücümüzle Türkiye’nin nitekim başarılı bir ülke olduğunu göstermiş oluyoruz.” diye konuştu.

Dayıoğlu, “Tasarım tabiatımızda var. Her vakit eser tasarımı ve mimari projelerde Türkiye’yi temsil ederek hoş projelere imza atmak ve bunları Türk tedarikçilerle ilerletmek istiyoruz.” dedi.

Dayıoğlu, genç tasarımcılara da “çok araştırma, çok gezme, çok inceleme ve telefondan yüzleri kaldırarak etrafa bakma.” tavsiyesinde bulundu.

– “ÜLKEMİZE HEM KATMA PAHALI HEM DE SÜRDÜREBİLİR DİZAYNLAR EKLEYEREK YOLUMUZA DEVAM EDECEĞİZ”

Feltouch Yapı Tasarım Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Gurur Özer ise, ihracat yaparak memleketler arası tasarım müsabakalarında ödül almanın kendilerini daha çok motive ettiğini belirterek, “Ülkemize hem katma kıymetli hem de sürdürebilir dizaynlar ekleyerek yolumuza devam edeceğiz.” dedi.

Akustik eserleri başta Batılı ülkeler olmak üzere 32’den fazla ülkeye ihracat yaptıklarını, gelecekte sürdürebilir, dünyaya en az ziyan verecek eserlere odaklanacaklarını vurgulayan Oğuz, “İhracat bizim en büyük maksadımız. Bugün ihracat, ciromuzun yüzde 65’ini oluşturuyor. Bunu yüzde 90’a taşımak üzere bir hayalimiz var.

Bunun için var gücümüzle milletlerarası arenalarda ve etkinliklerde iş ortaklarımızla birlikte yer alıyoruz. Türk tasarımcıların bizlerle birlikte yol alması bizlere daha çok şereflendiriyor. Genç dizaynlar ve genç takımlarımızla birlikte daha ihracatımızı artırmak ve katma bedelli eserler üretmez gayemiz.” diye konuştu.

– MİLLETLER DİZAYNLA BİR ARADA BÜTÜNLEŞİYOR

Feltouch Yapı’ya IF DESIGN AWARD mükafatını kazandıran eserin dizayncısı Yiğit Özer de çevreci ve geri dönüşüm gereçten uzun yıllardır bir şeyler yapmayı çok istediklerini belirterek, eserin milletlerarası alanda kıymet görmesinin kendilerini gururlandırdıklarını söyledi.

Hayatın kendisinde dizaynın olduğuna vurgu yapan Özer, “Milletler dizaynla bir arada bütünleşiyor. Firmalarda bunlara dayanak verdikleri vakit tek bir dünya içinde yalnızca sanatın, gerecin ve üretimin harmanlayarak başarılı eserlerle taçlandırıldığı bir dünya yaşıyoruz. Artık ülkemizde firmalar nitekim mahallî dizayncılar ve milletlerarası tasarımcılarla çok hoş iş birlikleri yaparak bu üslup memleketler arası arenalarda ülkemizi inanılmaz başarılara koşturmaya devam ediyorlar.” diye konuştu.

– GÜZEL VE BAŞARILI BİR TASARIM HER VAKİT RAKİPLERİNDEN AYRIŞMAK İÇİN GÜCE SAHİP

IF DESIGN GmbH Türkiye temsili ofisinden Sinem Kocayaş ise iF DESIGN AWARD ödül kazanmanın girişimcilere yahut şirketlere, tasarım dalında marka pahası artırma çalışmaları yaparken şirketin kitlesini, satışlarını, bilinirliliğini ve daha birçok faktörünü arttırmasında milletlerarası platformları ile yardımcı olduğunu belirtti.

Kocayaş, “İyi ve başarılı bir tasarım her vakit rakiplerinden ayrışmak için güce sahiptir. Değerli olan muvaffakiyetin görünür olmasını sağlamaktır. IF DESIGN AWARD müracaatında bulunmak, finalist olmak ve ödül kazanmak tasarımınızın daldaki pozisyonunu tarafsız bir formda tasarım pahalanmasını sağlar.” dedi.

KAYNAK: AA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.