Alpler’deki buzullar eriyince İtalya-İsviçre hududu yer değiştirdi

Posted by

Alpler’de eriyen Theodul Buzulu, İsviçre ve İtalya ortasındaki hududu kaydırdı.

Bu durum bir İtalyan dağ kulübesinin yerini de tartışmaya açtı.

100 metrelik hudut yine çizildi

The Guardian’ın haberine nazaran, İtalya-İsviçre hududu Alp buzullarının üzerinden geçtikten sonra hudut havza çizgisini takip ediyor. Fakat Theodul Buzulu, 1973 ile 2010 yılları ortasında kütlesinin neredeyse dörtte birini kaybetti. Bu, altındaki kayayı buza maruz bırakarak drenaj ayrımını değiştirdi ve iki komşuyu hudutlarının 100 metre uzunluğundaki kısmını yine çizmeye zorladı.

Bunun yanı sıra, Theodul Buzulu’nun geri çekilmesi, havzanın 3 bin 480 metrelik Testa Grigia doruğunun yakınındaki Rifugio Guide del Cervino’ya ilerlemesine de neden oldu.


Tesisin üçte ikisi İsviçre’de

Rifugio Guide del Cervino 1984 yılında kayalık bir zirve üzerine inşa edildiğinde, 40 yatağı ve uzun ahşap masaları ile birlikte  büsbütün İtalyan topraklarındaydı. Lakin artık, yatakların birçok ve restoran da dahil olmak üzere, kulübenin üçte ikisi teknik olarak güney İsviçre’de bulunuyor.

Konaklama tesisinin menüsü Almanca yerine İtalyanca olmasına  ve İsviçre Frangı yerine Euro olarak ödemesine karşın, bu durum ziyaretçiler ortasında baş karışıklığına neden oluyor.


“İsviçre’de miyiz, İtalya’da mıyız?”

Habere nazaran, işletmeyi ziyaret eden 59 yaşındaki turist Frederic, restoranda  bir dilim turta ısmarlarken, “Yani,  İsviçre’de miyiz, İtalya’da mıyız diye” sorarak, bölgedeki ziyaretçilerin şaşkınlığını vurguladı. Bununla birlikte, bu; 2018’de başlayan ve geçen yıl uzlaşmayla sonuçlanan diplomatik müzakerelere mevzu olduğu için sorulmaya bedel bir soru lakin ayrıntıları kapalı kaldı.


Anlaşma bilinmeyen tutuldu

İtalya ve İsviçre ortasındaki hududun değişmesi konusu, turizme dayalı bölgenin dünyanın en büyük kayak merkezlerinden birinin zirvesinde yer alması ve birkaç metre öteye teleferik istasyonunun inşa edilmesi üzere değerli bir yeni gelişme ile gündeme geldi.

Kasım 2021’de Floransa’da bir muahede imzalandı, fakat sonuç İsviçre hükümeti tarafından onaylandıktan sonra açıkl

İsviçre’nin ulusal harita ajansı Swisstopo’nun baş hudut yetkilisi Alain Wicht AFP’ye verdiği demeçte, “Farkı bölmeye karar verdik” dedi.anacak. Kararın 2023’ten evvel kamuoyuna açıklanması beklenmiyor.

“Kazanan da olmadı kaybeden de”

Wich’in vazifesi, karayla çevrili İsviçre’nin Avusturya, Fransa, Almanya, İtalya ve Lihtenştayn ile olan bin 935 kilometrelik sonundaki 7 bin hudut işaretçisine bakmayı içeriyor. Her iki tarafın da bir tahlil bulmak için taviz verdiği müzakerelere katıldığını söyleyen Witch,  “İki tarafta da kazanan çıkmasa bile en azından kimse kaybetmedi” diye konuştu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.