Araştırmacılar uyardı: Yağmur suyunda ‘PFAS’ tehlikesi

Posted by

Stockholm ve Zürih üniversitelerinden araştırmacılar, yağmur suyunda PFAS, öteki ismiyle “sonsuz kimyasalların” izine rastladı.

Stockholm Üniversitesi‘nden Etraf Bilimleri profesörü Ian Cousins, mevzuya ait açıklamasında, “Endüstriyel dünyada sık sık yağmur suyu içmesek de dünyanın dört bir yanındaki birçok insan yağmur suyu içmenin inançlı olduğunu düşünüyor ve içme suyu kaynaklarımızın birçoklarını yağmur sularından sağlıyoruz” tabirlerine yer verdi.

Cousins, PFAS’a dünyanın en uzak bölgelerindeki kar kütlelerinde bile rastlandığının altını çizdi. Ladbible’de yer alan haberde, PFAS unsurunun büyük üreticiler tarafından basamaklı olarak kullanımdan kaldırılmış olmasına karşın, atmosferde bulunmaya devam ettiği; bu nedenle, herkesin yağmur suyuna karşı dikkatli olması gerektiği vurgulandı.

PFAS NEDİR?

PFAS, 4.700’den fazla kimyasal içeren, perflorlu ve poliflorlu alkil unsurlara verilen isimdir. Özetle; yaygın olarak kullanılan, insan bedeninden ve etraftan atılması güç olan, insan imali kimyasallardan oluşan bir küme husustur. PFAS ismiyle tanım edilen unsurlar, etrafımızda ve bedenimizde son derece kalıcı oldukları için “sonsuz kimyasallar” olarak da anılır.

PFAS, 1940’lardan beri karaciğer hasarı, tiroid, obezite, doğurganlık sıkıntıları ve kanser üzere sıhhat problemlerine yol açabilmektedir. AB’nin İnsan Biyolojik İzleme Girişimi (HBM4EU) de PFAS üzerinde çalışmaktadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.