ASELSAN böcek boyutunda mikro İHA üzerinde çalışıyor

Posted by

ASELSAN, her yıl yıllık cirosunun yaklaşık yüzde 7’sini AR-GE’ye ayırıyor. Şirket bünyesinde 8 AR-GE merkezi bulunuyor. Faaliyet alanları bakımından ayrılan 5 ASELSAN bölüm başkanlığı da birer AR-GE merkezi üzere faaliyet gösteriyor.

Bununla birlikte ASELSAN bünyesinde biyosavunma, yapay zeka, kuantum teknolojileri, otonomi ve mekatronik üzere süratle gelişen ve değişen teknolojik yeniliklerle geleceğin öncü teknolojilerini takip etmek ve mevcut global yarışta Türkiye’yi en üst noktalara taşıyabilmek için çalışmalar yürütülüyor.

ASELSAN, stratejik gayeleri doğrultusunda, gereksinim duyulan teknolojik kazanımları sağlamak, değişim ve gelişimi desteklemek, şirketin teknolojik üstünlüğünü korumak ve ileriye taşımak için bir dizi AR-GE projesi yürütüyor. AR-GE projelerinden öncelikli olanlar, belirli bir olgunluğa gelenler ilgili üretim ünitesi aracılığıyla esere dönüştürülüyor.

Böceklerden ilham alınarak tasarlanan mikro hava araçlarını gündemine alan AR-GE İdaresi Genel Müdür Yardımcılığı bünyesindeki ASELSAN Araştırma Merkezi, bu alandaki çalışmaları yakından takip edip, Türkiye’deki birinci böcek boyutunda çırpan kanatlı mikro hava aracının üretilmesine yönelik çalışmalar yapıyor. Bu hedef doğrultusunda çırpan kanat aerodinamiği, akıllı gereçlerin kullanımı ve uysal düzenekler üzerine araştırmalar yürütülüyor.

“Öncü araştırma” niteliğindeki çalışmada elde edilecek sonuçlara nazaran bu alandaki projeler ortaya çıkacak.

Yetenekli “böcek İHA”lar

Söz konusu mikro hava araçları havada süzülme, kapalı alanlarda hareket yapma, düşük radar yüzey kesiti, taşınabilirlik ve düşük tartıda yüksek kaldırma kuvveti üretebilme kolaylığı üzere birçok avantaj sunuyor. Bu araçlar, arama ve kurtarma vazifeleri ve toksik ortamlarda operasyonlar dahil olmak üzere birçok değerli uygulamaya sahip bulunuyor.

Mikro hava araçlarının dizaynında yükün büyük bir kısmına sebep olan bileşen, kanat çırpma hareketi için kullanılan eyleyici ve hareket iletimi sistemi olarak dikkati çekiyor. Motor ve dişli kutusu, robotun toplam kütlesinin değerli bir kısmını oluşturuyor.

Çırpan kanatlı mikro hava araçlarında boyut ve tartı sınırlamalarından kaçınmak için hal hafızalı alaşımlar, elektroaktif polimerler ve piezoelektrik malzemeler üzere akıllı gereçler düşük yükleri, küçük boyutları ve kolay dizaynları sebebiyle uygun seçenekler sunuyor.

Piezoelektrik eyleyiciler, küçük boyutları, düşük tartıları ve süratli tepki yansıları nedeniyle mikro hava araçlarında en çok kullanılan eyleyici çeşidi olarak dikkati çekiyor. Kanatlarda, çırpan kanat hareketini elde etmek emeliyle, piezoelektrik eyleyiciler için çeşitli konfigürasyonlar ve sistemler kullanılıyor.

“Hedef, teknolojiye istikamet vermek”

ASELSAN İdare Heyeti Lideri ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, yenilikçi bakış açısıyla kendini geliştirmeyi hedefleyen savunma endüstrisi şirketlerinin global rekabette öne çıktığını söyledi.

Şirket olarak bunun şuurunda olduklarını ve tüm çalışmalarında AR-GE’yi, inovasyonu ön plana aldıklarını vurgulayan Görgün, şu değerlendirmede bulundu:

“ASELSAN’da teknolojiye taraf verme maksadıyla çığır açıcı teknolojilere yönelik temel araştırma çalışmalarını inovatif bakış açısı ile yapay zekadan otonomiye, fotonikten metamalzemeye, biyosavunmadan kuantum teknolojilerine kadar uzanan geniş bir alanda, ülkemizi ve ASELSAN’ımızı daha ileriye taşımak üzere sürdürmekteyiz. Birebir inovatif bakış açısıyla belirlenen teknoloji alanlarında temel AR-GE çalışmalarının yürütülmesinin yanı sıra AR-GE ekosistemimizin güçlendirilmesi gayesiyle yurt içi ve dışında önde gelen üniversite/enstitü, kurum ve kuruluşlarla iş birliği çalışmalarını da gerçekleştirmekteyiz.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.