Asıl Kabustan Haberiniz Yok! Uykusuz Kalıyorsan Kesinlikle Bunları Bilmelisin…

Posted by

UYKUSUZLUĞUN MERKEZİ HUDUT SİSTEMİNE YAPTIKLARI

Merkezi hudut sistemini bedeninizin ana otoyolu olarak görebilirsiniz. Uyku, bu otoyolun düzgün çalışmasını sağlamak için gereklidir, lakin kronik uykusuzluk , bedeninizin ekseriyetle bilgi gönderme ve sürece biçimini bozabilir.

Uyku sırasında beyninizdeki hudut hücreleri (nöronlar) ortasında öğrendiğiniz yeni bilgileri hatırlamanıza yardımcı olan yollar oluşur. Uyku yoksunluğu beyninizi yorar, bu nedenle vazifelerini de yerine getiremez.

Ayrıca konsantre olmayı yahut yeni şeyler öğrenmeyi daha sıkıntı bulabilirsiniz. Bedeninizin gönderdiği sinyaller de gecikebilir, bu da koordinasyonunuzu azaltır ve kaza riskinizi artırır.

Uyku yoksunluğu , zihinsel yeteneklerinizi ve duygusal durumunuzu da olumsuz tesirler. Kendinizi daha sabırsız hissedebilir yahut ruh hali değişimlerine yatkın olabilirsiniz . Ayrıyeten karar verme süreçleri ve yaratıcılığı tehlikeye atabilir.

Uyku yoksunluğu gereğince uzun sürerse, halüsinasyonlar görmeye başlayabilirsiniz. Gerçekte orada olmayan şeyleri görmeye yahut duymaya başlayabilirsiniz. Uykusuzluğun başka ruhsal riskler şunları içerir:

Dürtüsel davranış

Endişe

Depresyon

Paranoya

İntihar düşünceleri

Ayrıca gün boyunca mikro uyku yaşayabilirsiniz. Bu kısımlar sırasında, farkında olmadan birkaç ila birkaç saniye uykuya dalarsınız.

Mikro uyku denetiminiz dışındadır ve otomobil kullanıyorsanız son derece tehlikeli olabilir. Ayrıyeten, iş yerinde ağır makineler kullanıyorsanız ve bir mikro uyku epizodunuz varsa, sizi yaralanmaya daha yatkın hale getirebilir.

UYKUSUZLUĞUN BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ ÜZERİNE ETKİSİ

Siz uyurken, bağışıklık sisteminiz antikorlar ve sitokinler üzere hami, enfeksiyonla savaşan hususlar üretir. Bu unsurları bakteri ve virüs üzere yabancı istilacılarla savaşmak için kullanır.

Bazı sitokinler ayrıyeten uyumanıza yardımcı olarak bağışıklık sisteminize bedeninizi hastalıklara karşı savunmak için daha fazla aktiflik sağlar.

Uyku yoksunluğu, bağışıklık sisteminizin güçlerini oluşturmasını maniler. Gereğince uyumazsanız, bedeniniz istilacıları savuşturamayabilir ve ayrıyeten hastalıktan kurtulmanız daha uzun sürebilir.

UYKUSUZLUĞUN TENEFFÜS SİSTEMİ ÜZERİNE ETKİSİ

Uyku ve teneffüs sistemi ortasındaki alaka iki taraflıdır. Obstrüktif uyku apnesi (OSA) ismi verilen gece teneffüs bozukluğu uykunuzu bölebilir ve uyku kalitenizi düşürebilir.

Gece boyunca uyandığınızda, bu sizi soğuk algınlığı ve grip üzere teneffüs yolu enfeksiyonlarına karşı daha savunmasız bırakan uyku yoksunluğuna neden olabilir . Uyku yoksunluğu, kronik akciğer hastalığı üzere mevcut teneffüs yolu hastalıklarını daha da kötüleştirebilir.

UYKUSUZLUĞUN HUDUT SİSTEMİ ÜZERİNE ETKİSİ

Çok fazla yemek yemenin ve antrenman yapmamanın yanı sıra, uykusuzluk çok kilolu ve obez olmak için öteki bir risk faktörüdür. Uyku, açlık ve tokluk hislerini denetim eden iki hormon olan leptin ve ghrelin seviyelerini tesirler.

Leptin beyninize gereğince yemek yediğinizi söyler. Kâfi uyku olmadan beyniniz leptini azaltır ve iştah açıcı olan ghrelini yükseltir. Bu hormonların akışı, gece atıştırmalarını yahut birinin gecenin ilerleyen saatlerinde neden fazla yemek yiyebileceğini açıklayabilir.

Uykusuzluk da idman yapamayacak kadar yorgun hissetmenize neden olabilir . Vakitle, azaltılmış fizikî aktivite kilo almanıza neden olabilir zira gereğince kalori yakmazsınız ve kas kütlesi oluşturmazsınız.

Uyku yoksunluğu, yemek yedikten sonra bedeninizin daha az insülin salmasına da neden olur. İnsülin kan şekeri (glikoz) düzeyinizi düşürmeye yardımcı olur.

Uyku yoksunluğu ayrıyeten bedenin glikoz toleransını düşürür ve insülin direnci ile bağlantılıdır. Bu bozulmalar diyabet ve obeziteye yol açabilir.

UYKUSUZLUĞUN KARDİYOVASKÜLER SİSTEM ÜZERİNE ETKİSİ

Uyku, kan şekerinizi, kan basıncınızı ve iltihaplanma düzeyinizi etkilediği üzere kalbinizi ve kan damarlarınızı sağlıklı tutan süreçleri de tesirler . Ayrıyeten bedeninizin kan damarlarını ve kalbi güzelleştirme ve onarma yeteneğinde hayati bir rol oynar.

Yeterince uyumayan şahısların kardiyovasküler hastalığa yakalanma mümkünlüğü daha yüksektir. Uykusuzluk kalp krizi ve felç riskinin artmasıyla da alakalıdır.

UYKUSUZLUĞUN ENDOKRİN SİSTEMİ ÜZERİNE ETKİLERİ

Hormon üretimi uykunuza bağlıdır. Testosteron üretimi için en az 3 saat kesintisiz uykuya gereksiniminiz vardır, bu da yaklaşık olarak birinci REM periyodunuzun vaktidir. Gece boyunca uyanmak hormon üretimini etkileyebilir.

Bu kesinti bilhassa çocuklarda ve ergenlerde büyüme hormonu üretimini de etkileyebilir . Bu hormonlar, bedenin öbür büyüme fonksiyonlarına ek olarak kas kütlesi oluşturmasına ve hücreleri ve dokuları onarmasına yardımcı olur.

Hipofiz bezi her gün büyüme hormonu salgılar, uykunuzu tam almazsanız bu hormonlar salgılanmaz.


Cilt Lekelerini Silgi Üzere Siler Geçer! Kahverengi cilt Lekelerine Kökten Tahlil Uygula Ve Kurtul…


Gülşen Ve Burcu Esmersoy Kapışması! Tıpkı Kıyafet Bakın En Çok Hangisine Yakıştı?


Emanet Dizisinin Sıla’sından Yeni Proje Haberi! Dizideki Partneri Çok Sevilen Bir İsim Olacak

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.