Bakan Nebati: IMF ile bir mutabakat imzalanmadı

Posted by

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, katıldığı bir televizyon programında ”Türkiye’nin IMF’den 6,5 milyar dolar borç aldığını” argüman eden DÜZGÜN Parti İktisat Siyasetleri Lideri Prof. Dr. Bilge Yılmaz’a sert reaksiyon gösterdi.

Twitter’dan açıklama yapan Nebati şu tabirleri kullandı:

”Prof. Dr. Bilge Yılmaz, dün katıldığınız bir yayında Türkiye’nin IMF’den 6.5 milyar dolar borç aldığını sav etmişsiniz. Ya mevzuyu bilmiyorsunuz ya da bilip çarpıtıyorsunuz. İki durum da sizin isminize üzücü. Ben size durumu anlatayım; Memleketler arası Para Fonu (IMF) üye ülkeleri desteklemek emeliyle SDR (Special Drawing Rights – Özel Çekme Hakkı) tahsisatı, diğer bir sözle şartsız rezerv dayanağı sağlamaktadır.

SDR tahsisatları üye 190 ülkeye kota hisseleri oranında yapılmaktadır Geçtiğimiz yıl; ABD’ye 112,9 milyar ABD doları, Almanya’ya 36 milyar ABD doları, Güney Afrika’ya 4,15 milyar ABD doları fiyatında rezerv imkânı sağlanmıştır. Türkiye’ye ise, IMF’deki kota hissesine karşılık gelmek üzere 6,3 milyar ABD doları tahsis edilmiştir.

IMF ile bu hususta bir mutabakat imzalanmamış ya da program münasebetine girilmemiştir. Bu imkân, tüm üye ülkelerin kullanımına açılmış bir kaynaktır. Türkiye’nin IMF’den borç aldığına ait açıklamalar gerçek dışıdır.”KAYNAK: HABER7

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.