Bakan Varank müjdeli haberi duyurdu: Çanakkale’de 80 ila 100 milyar dolarlık altın madeni var

Posted by

Bakanlıktan yapılan açıklamaya nazaran Varank, Çanakkale-Lapseki’de üretim yapan TÜMAD Madencilik firmasına ilişkin madeni ziyaret etti.

Varank’a Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, AK Parti Küme Başkanvekili Bülent Turan, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komitesi Lideri Yunus Kılıç ve AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu eşlik etti. Ziyarette, Nurol Holding İdare Şurası Lider Yardımcısı Oğuz Çarmıklı, İdare Konseyi Üyesi Gürhan Çarmıklı ve TÜMAD Madencilik AŞ Genel Müdürü Hasan Yücel hazır bulundu.

İşletme hakkında yetkililerden bilgi alan Varank, altın odasına geçti. Burada altının kıvamını yüksek ısıya sağlam elbise ve eldivenleri takarak denetim eden Varank, potayı devirerek altın ve gümüş madenini döküm kalıbına aktardı.

Varank, daha sonra yaptığı değerlendirmede şunları tabir etti:

“Burası Türkiye’de altın, gümüş üretimi yapan kıymetli madenlerden bir tanesi. TÜMAD Madencilik, Lapseki’de Türkiye’deki altın üretiminin yüzde 8’ini gerçekleştiriyor. Bu sene amaç, 3,5 ton altın, 2,5 ton gümüş üretmek. 2000’de Türkiye’de cevherler olmasına karşın hiç altın üretimi yoktu. Türkiye’nin bütün altını yurt dışından ithal ediliyordu. 2000 yılından sonra madenlerimizin ulusallaştırılması siyaseti çerçevesinde yıllık 42 ton altın üretimi gerçekleştiriyoruz.”

“Dünyadaki 800 işletmeden biri”

Altın madenciliğinin stratejik bir alan olduğuna dikkati çeken Varank, “Şu anda Çanakkale bölgesinde iddialara nazaran 80 ila 100 milyar dolarlık kıymete sahip altın madeni yatıyor. Burada maden işletmeciliği yapan firma sayımız çok az. TÜMAD Madencilik, dünya standartlarında üretim yapması, etraf ve üretim süreçlerinde aldığı önlemlerle örnek işletmelerden bir tanesi. Dünyada bu tip üretim yapan 800 altın madeni var. Bunlardan bir tanesi Lapseki’de. Kanada’da madencilik yapan bir firma hangi standartlarda üretim yapıyorsa ondan tahminen daha güzel bir halde üretim yapan bir tesisimiz.” bilgisini verdi.

Varank, altın ve gümüş madenciliğinin Türkiye iktisadı açısından elzem olduğunu vurgulayarak, “Bununla ilgili çok önemli ithalatlar olduğunu düşündüğümüzde bizim bu kıymetleri asla toprak altında bırakmamamız gerekiyor. 800 kişi çalışıyor. Maaşları da sordum. Ortalama maaşların 12-13 bin lirayı bulduğu bir işletmeden bahsediyoruz. Yüzde 80-90 Lapseki’de, Gelibolu’da yaşayan vatandaşlarımızın istihdam edildiği bir işletme.” sözlerini kullandı.

“Önünün açılması gerekiyor”

Madenler konusunda vakit zaman farklı tartışmalar olduğuna işaret eden Varank, şu değerlendirmede bulundu:

“Bunların çoğunluğunun siyasi saiklerle olduğunu bilmemiz gerekiyor. Çanakkale bölgesinde 80 ila 100 milyar dolarlık altın ve gümüş şu anda toprak altında yatıyor. Bunların gün yüzüne çıkarılması durumunda Çanakkale iktisadının geleceği durumu tahayyül etmemiz ve ona nazaran hareket etmemiz lazım. Dünya standartları ve almanız gereken önlemler çok açık. Madencilik yaptıktan sonra alanların rehabilitasyonuyla ilgili kurallar çok açık. Kurallara uyulduğu surece madenciliği asla berbat bir uygulama olarak görmememiz, kamuoyunu yanıltmamamız lazım. ABD, Kanada ve Avrupa’da bu işler yapılıyorsa bizde de bunların önünün açılması gerekiyor.”

Varank, altın madenciliğinde makine ekipmanları konusunun da değerli olduğunu, şirketin kullandığı ekipmanların birçoklarının yerli olduğunu belirtti.

Bu alandaki endüstrinin de geliştirilmesinin memnuniyet verici olduğunu vurgulayan Varank, şunları kaydetti:

“Ben arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum, bu türlü bir katma pahası ülkemize kazandırdıkları için. Bu madenleri biz buradan çıkarmamış olsaydık Türkiye’de satılan altını ithal etmek mecburiyetinde kalacaktık. Biz ülkemizdeki 42 tonluk üretimi artırmak istiyoruz. Firmalarımızın önünü açacak işlere de önayak olmaya devam edeceğiz.”

Yüzde 17’si TÜMAD üretimi

Balıkesir-İvrindi ve Çanakkale-Lapseki’de altın ve gümüş madeni bulunan TÜMAD Madencilik AŞ, bugüne kadar 18,2 ton altın ve 31,1 ton gümüş çıkardı. 2021’de Türkiye’de üretilen 39 ton altının 6,8 tonu yani yüzde 17’si TÜMAD tarafından üretildi.

Yerel satın alma ve mahallî istihdam siyaseti yürüten TÜMAD, işletmelerinin tamamında Türk mühendis ve emekçilerle çalışıyor. Çalışanların yüzde 70’i mahallî halktan seçiliyor. Toplam 2 bin çalışanı bulunan TÜMAD’ın 800 çalışanı Lapseki’de istihdam ediliyor.

TÜMAD madenlerindeki tüm faaliyetler, çevreci bir anlayışla yürütülüyor. Madenlerde kuru atık depolama, filtre pres ile susuzlaştırma ve büsbütün geçirimsiz kuru atık depolama alanıyla üretim yapılıyor.

TÜMAD Lapseki Altın ve Gümüş Madeni, Birleşmiş Milletler Etraf Komitesinin gerekliliklerini “sıfır hata” ile yerine getirerek sertifikalandırılan birinci Türk maden işletmesi özelliğini taşıyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.