Belçika Gazetesi Skandala Ortak Oldu

Belçika’da La Libre Belgique gazetesi, bir Ermeni vatandaşın 1915’de yaşananlarla ilgili yazısına cevap yazısı gönderen Türkiye’nin Brüksel Büyükelçisi Hasan Ulusoy’un yazısını yayımlamadı.

Büyükelçilikten yapılan açıklamaya göre, La Libre Belgique gazetesi, 24 Nisan’da Belçika Ermenileri Komitesi Başkanı Nicolas Tavitian’ın 1915 olaylarına ilişkin Türkiye’ye, Atatürk’e, Türk tarihine ve devlet büyüklerine yönelik “yalan ve suçlamalarla dolu” yazısını yayımladı.

Gazete, Büyükelçi Hasan Ulusoy tarafından cevap hakkı olarak gönderilen mektuba çeşitli gerekçeler göstererek ve 1915 olaylarıyla ilgili iddialar konusunda açıkça taraf olarak yer vermedi. Bu nedenle Tavitian’ın sözde “görüş” yazısına karşı Ulusoy’un yanıtı sosyal medyada paylaşıldı.

TARAFSIZLIKTAN BAHSETMEYİN

Büyükelçi Ulusoy, yazısında Brüksel’deki görevine başladığında gazetenin “ününü” duyduğunu söyleyerek, “Buraya geldiğimden bu yana gazetenizde ülkemle ilgili yer alan tarafsızlıktan yoksun çok sayıda habere ve gazetenizin cevap hakkımızı kullanmayı reddetmesine rağmen basın özgürlüğüne olan inancımızdan dolayı gazetenizin profesyonel gazetecilik yaptığına dair inancımı hala sürdürmek istiyorum” sözlerini kullandı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir