Beşiktaş Kulübü lider adayı Fuat Çimen: Paralı lidere muhtaçlık yok

Posted by

Açıklamalarda bulunan Çimen, “2,5 yıl evvel Beşiktaş yönetilemiyor fikriyle yola çıktık. ‘Beşiktaş Sensin Hareketi’ olarak lider adayıyım. Biz 2 sene öncesinden, bu işler buraya gelmeden ‘Beşiktaş yönetilemiyor’ diyerek neler yapılır, nasıl tahlil buluruz deyip evvel hastalığı tetkik ettik, tedavi formüllerini araştırdık bugün de Beşiktaş topluluğunun karşısına çıktık. Motivasyonumuzun tek bir cümlesi var, Beşiktaş yönetilemiyor” dedi.

“KULÜPLERİN PARALI LİDERE DEĞİL FİNANS AKLI OLAN LİDERE VE LİYAKATLİ İDARE HEYETİNE MUHTAÇLIĞI VAR”

Kendilerine en çok ‘Paran var mı, kasa kolaylığını nasıl sağlayacaksın’ diye sorulduğunu söyleyen Çimen, “Paralı lider, finansör liderdir. Finansör lider koyduğu parayı nasıl paha kaybetmeden ya da bu paradan nasıl gelir elde edebilirim diye düşünebilen liderlerdir. Bu tüm kulüpler için geçerli fakat finans aklı olan lider parayı nasıl bulacağını bilir. Paranın kolay bulunmayacağını bildiği için rahat harcayamaz. Kulüplerin paralı lidere değil finans aklı olan lidere ve liyakatli idare heyetine muhtaçlığı var. Hukuksal ve idari olarak Alman kulüpleri bize çok benzeri. Alman kulüplerinde hangi güçlü lider var? Lakin, bir sistem ve finans aklı var. Liyakatle misyona geliyorlar. Bizim de mottomuz akıl, bilim ve liyakat. Bütün idare konseyi üyelerimiz kendi alanlarında uzman. İşimizi yapacağız. Finans aklı olan lider ve idare şurası tüm kulüplere lazım” tabirlerini kullandı.

Siyah-beyazlı kulübün borcunun süratle arttığını vurgulayan Çimen, “Beşiktaş’ın borcu inanılmaz formda artıyor. 2000 yılında 6 milyon dolar borçtan bugün 450 milyon dolara çıkmış bir borç var. Beşiktaş’ın parası hunharca harcanıyor. Ceyhun Kazancı’ya bir basın toplantısında ‘Mayıs’ta kongre var, yeni idare gelirse Valerien Ismael ile çalışmak istemezse ne olur?’ diye soruldu. ‘Küçücük bir tazminatı var’ diye karşılık verdi. Küçücük bir tazminat 800 bin avro. Bu Ceyhun Bey’in ya da Ahmet Bey’in cebinden çıkacak bir para değil. Bu Beşiktaş’ın kasasının çarçabuk nasıl açılıp parasının harcandığını gösteren, bizim ne kadar yanlışsız tespit yaptığımızı anlatan bir örnek. Beşiktaş’ın bu kadar borca batırılmaması ve bir yerden döndürülmemesi gerekiyor” değerlendirmesinde bulundu.

“ÇEBİ’NİN YETERLİ BİR ÖNDER OLMADIĞINI DÜŞÜNÜYORUM”

135 MİLYON DOLARLIK COİN, TOKEN VE DİJİTAL VARLIK PROJESİ

Siyah-beyazlı kulübe 135 milyon dolar gelir getirecek dijital varlık projeleri olduğunu kaydeden Çimen, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Kısa, orta ve uzun vadeli projelerimiz var. Dijital varlıklarla ilgili limancılık ve endüstriyel faaliyetleri olan Uzakdoğu kökenli bir firmayla yaptığımız görüşmeler var. Bunlarla bir yıldır görüşmemiz vardı. Bütün kıymetleri topladığımızda 135 milyon dolarlık coin, token ve kimi dijital varlıkların olduğu prensip ve saklılık mutabakatımızı yaptık. Stadımızın isim sponsorluğuyla ilgili kıymetli bir güç firmasıyla ikili diyaloğumuz sürüyor. Değerli sayılar konuşuyoruz.”

Misyona geldiklerinde yapacakları birinci işin iç kontrol olacağını anlatan Çimen, “Mali ve idari kontrolü süratle yapacağız. Siz istediğiniz kadar gelir elde edin şayet masraflarınızı kapatmazsanız başarılı olamazsınız. Fikret Bey’in devri tahminen de Beşiktaş tarihinin en başarılı periyotlarından biriydi. Stat açıldı, taraftarlar teveccüh gösterdi, kombineler, lisanslı eserler satıldı lakin geldiğimiz noktada borç arttı. Demek ki bir yanlış var. O periyotta sarfiyatlar denetim edilmediği için gelen büyük paralar hunharca gitti. Evvel deliği tıkayacağız. Beşiktaş’ın kaynaklarını Beşiktaş’a kullanacağız. Beşiktaş’ın kaynaklarını birtakım derneklere, hür iradeli insanların üzerinden çıkar sağlayan birtakım insanlara harcatmayacağız” diye konuştu.

Spor Kulüpleri ve Spor Federasyonları Kanunu’nun kendisini korkutmadığını belirten Çimen, “Spor Maddesi’ni spor hukukçusu arkadaşlarımla bir arada inceledik. Bu maddeyi kaleme alanlarla çok konuştuk. Biz gelirimiz kadar harcayacağız. Spor Yasası da maddeden evvelki harcamalarla ilgili 10 yıllık bir öteleme koydu. Biz gelirimizle masrafımızı dengeleyerek, sportif muvaffakiyet ve finansal tahlilleri de hazırlayarak projelerimizi yaptık. Bizim sıkıntımız Beşiktaş’ı yönetmek. Ticari, şahsî çıkarlarımız, siyasi olarak bulunalım diye bir ikbal sıkıntımız yok. Beşiktaş’ı yönetmek istiyorsanız Spor Yasası sizi zorlamaz” tabirlerini kullandı.

Beşiktaş topluluğundaki en büyük sorunun inanç olduğunu kaydeden Çimen, “Beşiktaş idarelerindeki, insanlarımızın birbirine karşı en büyük eksiği itimat. Biz evvel bu itimadı tesis edeceğiz” değerlendirmesinde bulundu.

Adaylık başvurusu sürecinde çeşitli engellemelere maruz kaldıklarını ancak bu durumun lider Ahmet Işık Çebi’den kaynaklanmadığını anlatan Çimen, şunları aktardı:

“Marmaris’te bölge dernekleri bizi yemeklerine davet ettiler. Biz de kendimizi anlatacağız. Marmaris’teki yemeğin yapılacağı yere bizi almamaları, girersek bize servis yapılmaması için telefonlar açılmış. Ben Beşiktaşlıyım, biz Fenerbahçeli miyiz? Biz gençlik vaktimizde kendimizi öteki gruplu sananlardan da değiliz. Şu anda mevcut idarede bu türlü bir yönetici var. 2012 yılında Beşiktaş Mecmuası’nda kendisi tabir etti. İmza sürecinde de yaşadık bu türlü sorunlar. Bütün derneklere telefonlar açıldı lakin ‘ağlıyorlar’ demesinler diye çok lisana getirmedik. ‘Üyeleriniz imza verirse öncelikli bileti ve kombineyi unutun’ diyorlar. Dernekler kimsenin tapulu malı değil, hepsinin üzerinde Beşiktaşlılar yazıyor. Bu türlü bir şey benim başkanlığımda asla olmayacak. Eleştirilmezsek ya da denetlenmezsek biz güç zehirlenmesine düşebiliriz. Şu anki durumda bize yaşatılan dertler da güç zehirlenmesi, Beşiktaş’ı tapulu malı üzere görmeleri. Beşiktaş, Beşiktaşlılarındır, kimsenin malı değildir. Ahmet Bey’e hürmet duyuyorum. Nihayetinde Beşiktaş Kulübü’nün lideridir. Ahmet Bey’in bu işlere tevessül edeceğini düşünmüyorum. Demek ki bu bir koltuk kaybetme telaşı değil öbür bir telaş. Bu yaşadıklarımın içinde Ahmet Bey’i apayrı bir yere koyuyorum. Beşiktaş Kulübü liderinin, ticari hayatını hürmetle bildiğim bir insanın bu türlü bir şeye tevessül etmeyeceğini, bana ve arkadaşlarıma bu biçimde bir yaklaşımı olmayacağına kendim kadar eminim.”

“ALTYAPI GEÇMİŞİ OLAN, ÜST YAPIYLA MUVAFFAKİYET ÖYKÜLERİ OLAN BİR SPORTİF YÖNETİCİYLE ÇALIŞACAĞIZ”

“Bizim insan yapımızla Avrupa’daki gerçek yapılan işleri bir ortaya getirdiğimiz hibrit altyapı projemiz var” diyen Çimen, şunları söyledi:

“Her şeyi teknolojiyle takip edeceğiz. Akıl, bilim, liyakatle altyapımız scoutingimiz yapılacak. Biz Borussia Dortmund’tan büyük kadroyuz. Dortmund’un bütün Almanya’da taraftarı tahminen bir milyondur lakin ekip sadakatleri, kombine sadakatleri ortada. Bizim bir şampiyonluğumuzda Beşiktaş’ta bir milyon insan oluyor. Beşiktaş markasının kimse farkında değil. Tedavi Beşiktaş’ın kendisi. 119 yıllık bir topluluğun pahasının biz farkındayız. Taraftar idare şurasına güvenecek. Beşiktaş’ı Beşiktaşlılar yönetecek deyince sen birine mi laf atıyorsun diyorlar. Ben kimseye laf atmıyorum ancak üstüne alınan varsa da alınsın. Bu bizim iştirakçi idare biçimimizi anlatıyor. Taraftarlarımızın projelerini, iş geliştirme fikirlerini almazsak, bunları birlikte geliştirmezsek nasıl inanç sağlayabiliriz? O vakit öbürleri üzere oluruz. Zati şikayet ettiğimiz durum o. Biz ortak akılla bu işi başaracağız.”

Futbol grubun mevcut teknik yöneticisi Valerien Ismael ile seçim öncesi mukavele imzalanmasını hakikat bulmadığını vurgulayan Çimen, “Valerien Ismael’in mukavelesinin yanlışsız biçimi 8 hafta+1 yıl olmalıydı. Ismael ile çalışmayacağız diyelim, 800 bin avro tazminatı var. Yabancı sportif yöneticimizi belirleyip Ismael ile bir arada oturup bir durum kıymetlendirme yapacağız. Ismael’in 8 haftada 8 galibiyet almasını çok isterdim. Beşiktaşlıyım ben, kaybetmesini asla istemem. Ismael heyecanlı, genç, hiç de üzücü CV’si yok lakin tahminen hoca bu sistemde çalışmak istemeyecek ve gitmek isteyecek. Gitmek isteyene tazminat ödenmez. Liderimiz, ‘Abdullah Avcı kendi gitmek istedi’ dedi üstüne para ödedik. Oysaki biz göndermişiz. Ismael gitmek isterse para ödememiz kelam konusu olmaz. Gördüğüm kadarıyla karakterli ve prensipli bir adam. Bu özelliğini beğeniyorum” diye konuştu.

Beşiktaş’ta kontratların hakikat yapılmadığını anlatan Çimen, “Sözleşmeler Beşiktaş bazlı değil menajer bazlı yapılıyor. Beşiktaş burada da kaybediyor. Biz yanlışsız mukaveleler yapacağız. Karius üzere kiralık bir adama tazminat ödedik. Kulüpler Birliği ‘pandemide para ödemeyin’ dedi, bu türlü bir karar aldı ve Karius gitti. Biz de kiralık oyuncuya tazminat ödemek zorunda kaldık. Kulüpler Birliğinin UEFA’da ne statüsü var?” sözlerini kullandı.

Seçime katılacak kongre üyelerinin Çebi idaresine reaksiyon göstermek için değil projelerine oy vereceklerini kaydeden Çimen, “Biz bu seçimi alacağız. Hür iradeli genel konsey üyelerine inanıyoruz. Reaksiyon oyu değil projelerimize oy verecekler. Ahmet Beyefendi, Fikret Beyefendi reaksiyonuyla geldi, ‘hesap soracağım’ dedi. Geçmişte içinde olanlardan hesap soramazsınız. Beşiktaş’ın kaybedilen paralarıyla ilgili açılan davalara müdahil oldular, istinafa götürdüler, kimilerini vakit aşımına uğrattılar. Biz Beşiktaş’ın lehine olan, idarenin önünü tıkadığı, aşikâr davaları açmadığı hususlarda Beşiktaş’ın menfaatleri neyse onu yapacağız” diyerek kelamlarını tamamladı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.