Beyaz Saray’da ‘Hava Sendromu’ Hastalığı Yeniden G…

Beyaz Saray’da 6 yıl sonra tekrardan ‘Havana sendromu’ olarak adlandırılan iki gizemli rahatsızlık görülmeye başladı.

CNN’de yer alan habere göre, ilk kez 2016 yılında Küba’da görev yapan diplomatlarda görülmeye başlayan ve ‘Havana sendromu’ olarak adlandırılan gizemli rahatsızlığa, Amerika Birleşik Devletleri topraklarında görülmeye başlandı.

Kişilerde baş dönmesi (vertigo) ve uykusuzluk (insomniya) gibi semptomlara yol açan bu hastalığın, Beyaz Saray’ın Ellipse adlı kısmında görev yapan bir Ulusal Güvenlik Konseyi yetkilisini etkilediği ifade edildi.

Bir başka vakaya da Virginia eyaletinde, köpeğiyle yürüyen başka bir Beyaz Saray yetkilisinde görüldüğü belirtildi.

CNN’e konuşan bir Beyaz Saray yetkilisi, Amerikan kamu görevlilerinin sağlığının kendileri için öncelik olduğunu ve söz konusu vakaların detaylıca araştırıldığını kaydetti.

Ayrıca haberde, Pentagon’un söz konusu olaylar hakkında bu ay başında Senato ve Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Komitelerini bilgilendirdiği bildirildi.

HAVANA SENDROMU NEDİR?

Kanada’nın Havana Büyükelçiliğinde görevli personelde 2017 yılının ilkbaharında ‘Havana sendromu’ olarak adlandırılan gizemli rahatsızlığın yol açtığı baş dönmesi ve baş ağrısı gibi şikayetler görülmeye başlanmıştı.

ABD’nin Küba’daki büyükelçiliğinde görevli 21 personelde de benzer şikayetler meydana gelmiş, Washington yönetimi Eylül 2017’de ülkede ikinci derecedeki personelinin büyük bölümünü geri çekmişti.

Küba’da görevliyken gizemli rahatsızlığa yakalanan Kanadalı diplomatlar, Ottawa hükümetine 21,1 milyon dolarlık tazminat davası açmıştı.

SONİK SALDIRI İDDİASI

Küba hükümeti, ülkede görevli ABD’li diplomatların maruz kaldığı öne sürülen gizemli sonik saldırı iddialarının gerçeği yansıtmadığını açıklamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir