‘Bombalı aksiyon düzenleyecektim’ diyen IŞİD’linin hata vasfı değiştirildi, müebbetten kurtuldu

Posted by

Bursa’nın İnegöl ilçesinde, 2020 yılında bombalı hücum düzenlemek üzereyken yakalanan IŞİD’li canlı bomba Muhammed Alzalan, emniyetteki tabirinde, “Yangınlardan tatmin olmadığım için canlı bomba olmaya karar verdim. Yakalanmasaydım Türkiye’de polis ve askerin olduğu bir kuruma bombalı aksiyon düzenleyecektim” diye itirafta bulunmuştu. Alzalan, Bursa Adliyesi’ne getirildiği sırada ise Arapça olarak “Allah’ın müsaadesiyle İslam devleti kalıcıdır” demişti.

Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, Alzalan’ın ağırlaştırılmış müebbet mahpusun yanı sıra çeşitli cürümlerden cezalandırılması istendi. İddianamede, Alzalan’ın kod isminin ‘Ebu Kasım Eşşiat’ olduğu, silahlı eğitim ve canlı bomba eğitimi aldığı, bomba imalinde kullanılan gereçlerin fotoğrafını yabancı bir ülkeye ilişkin telefon numarasına gönderdiği belirtildi. Alzalan’ın iş yerinde ise bomba üretiminde kullanılan gereçler ele geçirildi.

Alzalan hakkındaki yargılama, Bursa 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yedi duruşma sürdü. Yargılama sırasında avukatı Onur Güler, Alzalan’ın akıl sıhhatinin yerinde olmadığını, emniyetteki tabirinin azap altında alındığını ileri sürerek tahliyesini ve beraatını talep etti. Lakin bu talepler mahkeme tarafından reddedildi.

CÜRÜM VASFI DEĞİŞTİRİLDİ

Davanın karar duruşması 10 Mayıs 2022 tarihinde yapıldı. Duruşma savcısı, Alzalan hakkında cezası ağırlaştırılmış müebbet olan ‘devletin birliği ve ülke bütünlüğünü bozma’ hatasından iddianame hazırladığını, lakin Alzalan’ın kabahatinin ‘silahlı terör örgütüne üye olma’ olabileceği değerlendirmesinde bulundu. Savcı, Alzalan’ın, ‘silahlı terör örgütü üyeliği, mala ziyan verme, iş yeri dokunulmazlığını ihlal, tehlikeli unsurların müsaadesiz bulundurulması’ hatalarından üst huduttan cezalandırılmasını istedi.

Mahkeme, Alzalan hakkında ‘devletin birliği ve milletin bütünlüğünü bozma’ hatasından iddianame hazırlansa da yargılama sırasında toplanan kanıtların ‘silahlı terör örgütüne üye olma’ cürmünü oluşturduğunu belirterek, Alzalan’a bu cürümden 12 yıl, ‘tehlikeli unsurları müsaadesiz bulundurma’ kabahatinden 10 yıl ve yöneltilen başka hatalarla birlikte toplamda 34 yıl mahpus cezası verdi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.