Boris Johnson, Hindistan Ziyaretini İptal Etti

Boris Johnson, koronavirüs nedeniyle Hindistan’a yapacağı ziyareti ertelediğini açıkladı.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, ülkesinde tartışmalara neden olan Hindistan ziyareti konusunda geri adım atarak, ziyaretin ertelendiğini duyurdu.

İngiliz medyasına konuşan Johnson, Hindistan ziyaretinden vazgeçmenin ’tek mantıklı şey’ olduğunu, Hindistan Başbakanı Narendra Modi’yle çevrimiçi toplantı yapacağını belirtti.

”SEYAHAT YAPAMAYACAĞIM SONUCUNA VARDIK”

Ziyaretin iptal edilmesini “sinir bozucu” olarak niteleyen Johnson, ‘’Modi ve ben çok üzücü bir şekilde seyahat yapamayacağım sonucuna vardık.’’ dedi.

Johnson, ‘’Hindistan’da yaşananlar ve salgının oradaki son durumu dikkate alındığında, ertelemenin mantıklı olduğunu düşünüyorum.’’ ifadesini kullandı.

Başbakan Johnson, Hindistan’la ülkesi arasındaki ilişkinin ‘’büyük önem taşıdığını’’ kaydetti.

MUHALEFET GEZİYE KARŞI ÇIKMIŞTI

Johnson’ın koronavirüs vakalarında ciddi artış görülen Hindistan’a yapacağı ziyaret, ülkede tartışmalara yol açarken; Başbakanlık, eleştirilerin ardından 4 günlük ziyaretin 1 güne indirildiğini duyurmuştu.

Muhalefetteki İşçi Partisi Gölge Topluluklar Bakanı Steve Reed, gezinin tamamen iptal edilmesi gerektiğini belirtmişti.

Reed, “Johnson’ın işini çevrimiçi ortamda neden yürütemediği” eleştirisinde bulunmuştu.

KENDİ PARTİSİNDEN DE ELEŞTİRİ YAPILMIŞTI

Johnson’ın liderliğini yaptığı Muhafazakar Partiden bir yetkili de BBC’ye yaptığı açıklamada, Başbakan’ın ziyaretinin “saçma” olduğunu ifade etmişti.

EN FAZLA GÜNLÜK VAKA HİNDİSTAN’DA

İlk koronavirüs vakasının 30 Ocak 2020’de kaydedildiği Hindistan’da zaman içinde artan günlük vaka sayısı, 16 Eylül 2020’de 97 bin 859’a kadar çıkmış, bu tarihten sonra aşağı yönlü seyre girmişti.

Günlük vaka sayısı sonraki 4,5 ay boyunca istikrarlı şekilde azalarak 1 Şubat’ta 8 bin 587’ye kadar düşmüştü. Ancak bu ilk dalganın ardından vaka eğrisi şubattan itibaren yukarı doğru sert bir yay çizerek yeni ve ilkinden çok daha büyük bir dalga meydana getirdi.

2 Nisan’dan bu yana “günlük bazda dünyada en fazla vaka kaydedilen ülke” konumuna gelen Hindistan, koronavirüs verilerinin derlendiği “Worldometers” internet sitesine göre, “dünyada en fazla vaka tespit edilen ikinci ve virüse bağlı en fazla ölümün görüldüğü dördüncü ülke” konumunda bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir