Çavuşoğlu: Kürt kardeşlerimize en çok ziyanı veren, düşmanlık yapan PKK’dır

Posted by

Diyarbakır’da terör örgütü PKK tarafından kaçırılan çocukları için HDP binası önündeki evlat nöbetini sürdüren aileleri ziyaret eden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Duymak isteyenlere, PKK terör örgütünün nasıl bir terör örgütü olduğunu, Kürtlere ne kadar ziyan verdiğini, buradaki aileler, anneler ve babalarımız feryatlarıyla anlatıyor. Bugün bu ziyarette PKK’lıların, buradan kaçırdıkları evlatlarımızı yalnızca Kandil’e değil, Suriye’ye de götürdüklerini şahsen ailelerden işittim. Kürt kardeşlerimize en çok ziyanı veren, düşmanlık yapan da PKK’dır” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bir dizi temaslarda bulunmak ve ziyaretler gerçekleştirmek üzere Diyarbakır’a geldi. Bakan Çavuşoğlu, 1015 gündür HDP binası önünde terör örgütü PKK tarafından kaçırılan çocukları için evlat nöbetini sürdüren aileleri ziyaret etti. Bina önündeki çadırın içerisine giren Bakan Çavuşoğlu, burada ailelerle tek tek görüşüp kaçırılan çocuklarının öykülerini dinledi.

Ziyaretten sonra açıklama yapan Bakan Çavuşoğlu, şunları söyledi:

* “Onurlu duruşuyla teröre ve teröristlere meydan okuyan ve ‘evladımızı geri istiyoruz’ çığlığıyla tüm dünyada yankı yaratan aileleri, anneleri, babaları ve kardeşlerimizi ziyaret etmek istedik. Burada başlayan gayret farklı vilayetlerimizde de yankı yarattı.

* Şırnak, İzmir, Hakkari, Van ve Muş üzere farklı kentlerimizde de aileler gayretler başlattı. Bir de biliyorsunuz Berlin’de bir annemiz şu anda rahatsız. Geçmiş olsun diyoruz Maide annemize. Bir tedavi görüyor. Duymak isteyenlere, PKK terör örgütünün nasıl bir terör örgütü olduğunu, Kürtlere ne kadar ziyan verdiğini buradaki aileler, anneler ve babalarımız feryatlarıyla anlatıyor.

* Bugün bu ziyarette PKK’lıların buradan kaçırdıkları evlatlarımızı yalnızca Kandil’e değil, Suriyeye de götürdüklerini şahsen ailelerden işittim. Hani diyorlar ya ‘Suriye’dekilerin ismi YPG’. PKK’lılardan farklı değil. Hasebiyle biz onları terörist olarak görmüyoruz demeye çalışıyor. Şu anda NATO’ya girmek isteyen iki ülke de tıpkı şeyi söylemeye çalışıyor. Lakin biz onlara şunu anlatıyorduk; PKK ile YPG ortasında hiçbir fark yoktur. İkisi tıpkı terör örgütüdür.

* Hasebiyle terör örgütlerinin ortasında güya ayrım var da, birisi terör örgütü, başkası hak arayışı üzere göstermeye çalışıyorlar. Şayet Kürtlerin haklarının ne olduğunu öğrenmek istiyorsanız, hangi hakkı istediklerini duymak istiyorsanız gelin burada Diyarbakır annelerini, babalarını ziyaret edin.

* Bize inanmıyorsanız direkt onlardan dinleyin. Biz bunu birçok muhattabımıza anlattık ve anlatmaya da çalışıyoruz. Bundan sonra da birebir halde anlatacağız. Buradan duyduklarımızı da anlatacağız. Tabi duymak isteyenlere, anlamak isteyenlere.”

“ANNELERİN ÇIĞLIĞI SAYESİNDE KEPENKLERİNİ İNDİRDİLER”

Annelerin çığlığı sayesinde HDP’nin, binanın kepenklerini indirdiğini söyleyen Bakan Çavuşoğlu, kelamlarına şöyle devam etti:

* “O çığlıkları duymak istemiyorlar. Terörün kentlerdeki uzantılarına da sesleniyoruz; Çocuklarımızı, evlatlarımızı kandırarak bu terör örgütlerine göndermeyin. Bu anneler burada pes etmeyecek. 35 evladımız geri geldi. Bu çabayı sonuna kadar sürdüreceklerinin kararlılığını da bugün gördük. Bu çabayı devlet ve milletle birlikte sürdüreceğiz. Devlet, millet olarak birlikte sürdüreceğiz. Sonuna kadar sürdüreceğiz.

* Kürt kardeşlerimizin her türlü hakkını vermek için Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve hükümetlerimiz ve tüm kurumlarımız 20 yıldır iktidara geldiğimiz günden bu yana her türlü çalışmayı sürdürüyorlar. İşte Doğu ve Güneydoğuda Kürt kardeşlerimizin çoğunlukla yaşadığı her bölgede vatandaşlarımız birinci sınıf insan üzere yaşasın diye her türlü hizmeti hiç ayrım yapmadan getiriyoruz lakin bu hizmetleri maksat alan da PKK’dır.

* Kürt kardeşlerimize en çok ziyanı veren, düşmanlık yapan da PKK’dır. Münasebetiyle bu terör örgütüne karşı çabayı birlikte sürdüreceğiz. Kürt kardeşlerimize ve onların haklarına da her vakit sahip çıkacağız. İnşallah geri kalan kardeşlerimizi geri getirmek için de yeniden elimizden gelen çabayı birlikte göstereceğiz. Ben burada evlatları için nöbet tutan tüm ailelere şükranlarımı, hürmetlerimi, hürmetlerimi sunuyorum.

* Annelerimizin, babalarımızın ellerinden öpüyorum. Maide Anne’ye de buradan selamlarımı gönderiyorum. Onun da ellerinden öpüyorum. Alman yetkililere de çok rica ettim. Bir kez dinleyin. Bak burada PKK’lılar bir taraftan terör örgütüne para topluyor, bir taraftan da buradan bile çocukları kandırıp dağa gönderiyorlar.

* Bu aileleri dinleyin dedik fakat doğruları galiba onlar da duymak istemediler, dinlemek istemediler. Biz bunlar duysa da duymasa da, duymak istemese de bunları söylemeye güçlü bir biçimde söylemeye devam edeceğiz.” DHA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.