Cezayir: İspanya ile olağanlaşma için bir sebep yok

Posted by

Cezayir hükümetinin Sahra ve Mağrip Özel Temsilcisi Ömer Bellani, İspanyol yetkililerin iki ülke ortasındaki mevcut ihtilaf hakkındaki açıklamalarının ‘ikili münasebetleri olağanlaştırmak için her fırsatı yok ettiğini’ söyledi. Bu, Cezayir’in geçtiğimiz 8 Mart’ta Madrid Deklarasyonu’ndan, Sahra ile ilgili Fas özerklik planına verdiği takviyeden güçlü bir memnuniyetsizliğini tabir etmesinden sonra geldi. Bunu, dostluk mutabakatını askıya alarak ve 8 Haziran’dan itibaren Madrid ile gaz hariç ticari operasyonları durdurarak söz etti.

Bellani, yaptığı açıklamada “İspanya Dışişleri Bakanı José Manuel Albares ve İktisat Bakanı Nadia Calvino tarafından yapılan sorumsuz açıklamalar, palavra söyleyen ve ileriye hakikat kaçan güvenilmez bir hükümetle münasebetleri olağanlaştırma bahtını katiyen yok ediyor” dedi.

Albares’in Cezayir’in öfkesini ülkesiyle ve üç aydan fazla bir müddet evvel Ukrayna’da savaşın başlamasından bu yana güç alanında Moskova ile yakınlaşmasını ilişkilendiren açıklamalarına işarette bulundu. Kelam konusu açıklamada Rusya, Cezayir’in İspanyollara karşı uyguladığı ticari yaptırımlardan zımnen sorumlu tutulmuştu.

Calvino, geçtiğimiz Pazar günü yaptığı açıklamada Cezayir’in Rusya’ya karşı giderek daha fazla önyargılı hale geldiğini, bu yüzden muahedeyi askıya alma kararının onu şaşırtmadığını söyleyerek Paris’ten daha ileri gitti. Gözlemcilere nazaran, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un geçtiğimiz ay Cezayir’e yaptığı beklenmedik ziyarete ve onun Ukrayna’daki savaştaki ‘dengeli pozisyonuna’ övgüde bulunmasına işarette bulundu.

Bellani, Madrid’in Sahra meselesinde Fas’ın yanında yer almasını savunmaları nedeniyle İspanya Savunma Bakanı Margarita Robles ve İspanya’nın Dış Bağlantılar Bakanı Ángeles Moreno Bau’yu amaç aldı. Robles ve Bau, bunu “uluslararası hukuka hürmet göstermeyen” bir pozisyon olarak değerlendirdiler. Cezayirli yetkili ise ‘üzücü bir alaycılık ve körlük sergilediklerini’ vurguladı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.