Cumhurbaşkanı Erdoğan: İsveç üç-dört teröristi iade etti lakin kâfi değil

Posted by

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İspanya’nın başşehri Madrid’de düzenlenen NATO Başkanlar Tepesi dönüşünde ortalarında Yeni Şafak internet Yazı İşleri Müdürü Ersin Çelik ve Tvnet Genel Müdür Yardımcısı Serhat İbrahimoğlu’nun da ortalarında bulunduğu basın mensuplarını sorularını yanıtladı. Değerli açıklamalarda bulunan Erdoğan, İsveç ve Finlandiya ile yapılan muahedenin Türkiye için bir zafer olduğunu dikkat çekerek, “Finlandiya ve İsveç’le imzaladığımız üçlü muhtıradaki terörizm ve dayanışma konuları tüm müttefikler için yol gösterici olacaktır. Bundan sonra PKK ve FETÖ mensupları için terör propagandası yapmak, ülkemize ve vatandaşlarımıza saldırmak, insanları tehdit etmek, ortalığı yakıp yıkmak çok daha zorlaşacaktır.

‘DİPLOMATİK BİR ZAFER’

Her ne kadar muhalefet gölgelemeye çalışsa da NATO Doruğu Türkiye için büyük bir diplomatik zafer olmuştur. Bu gerçeği yalnızca muhataplarımız değil akıl, vicdan ve minimum seviyede diplomasi bilgisi olan herkes tasdik ediyor. Terör örgütüne sırtını dayayanların Türkiye’nin kazanımları karşısında yaşadıkları hayal kırıklığını hepimiz görüyoruz.

Elbette verilen kelamlar değerlidir fakat bizim için asıl olan uygulamalardır. Terörle gayretinde tekraren gerisinden hançerlenmiş bir ülke olarak ihtiyatlı davranıyoruz. Bundan sonraki süreçte ülkemize verilen kelamların yerine getirilip getirilmediğini yakından takip edeceğiz” dedi.

‘DOĞRU YOLDA OLDUĞUMUZUN EN HOŞ İSPATI’

SORU: (MURAT ÇİÇEK) İsveç ve Finlandiya ile yaptığınız mutabakat ve NATO’nun aldığı kararlarla, Türkiye’nin NATO’yu terörle çaba konusunda “istediği tarafta hareket etmeye” en azından kağıt üzerinde yönlendirdiğini anlıyoruz. İkili görüşmelerinizde muhataplarınızın terörle çaba konusunda samimiyetlerini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Madrid Tepesinde alınan ve kayda geçen bütün bu kararlar uygulamada ne getirecek ne götürecek bunu olağan vakit içerisinde görme fırsatımız olacak. Kaldı ki şunu bilmemiz gerekiyor; bu atılan imzalar bu işin bitmesi manasına gelmiyor. Kimileri zannediyorum biraz da bunun telaşı içindeler. İş bitmiyor. Bu daha bir davettir. Bu davetle bir süreç başlıyor. Bunun ne kadar süreceği aşikâr değil. Şu anda bu doğal kayıtlara giriyor. Bu kayıtlarla birlikte nereye varacak onu da göreceğiz. Lakin görünen bir gerçek var ki bunlar şu anda bizim ne kadar gerçek yolda olduğumuzun en hoş ispatıdır. Yaptığımız görüşmelerle PKK/PYD/YPG, FETÖ, tüm bu terör örgütleri NATO’nun artık yazılı kayıtlarına giriyor. Bu işin yazılı kayda girmesi birinci kez oluyor. Yani PKK Avrupa Birliği’nin metinlerinde vardı lakin YPG/PYD ve FETÖ yoktu. Pekala sorun bakalım, bunları bu metinlere koydurana kadar nasıl bir uğraş verildi? Biz sinyali verdik, onlar da çabucak yaptı üzere bir şey olmadı.

‘KIRMIZI ÇİZGİMİZDİR’

Onlar bu metinlere girmemesi için uğraş verirken, biz de “Bu metinlere girecek. Girmediği takdirde, kusura bakmayın. Bu bizim kırmızı çizgimizdir” dedik. Takımlarımız görüştüler, konuştular, en sonunda metinlere bunlar da girdi. İş o biçimde davet mektubu haline geldi. Lakin daha süreç bitmedi. Bundan sonra daha bu işin uzun bir seyahati var, süreci var. Biz sabırla bu çabayı sürdürdük. İnşallah sonu da hayır olur diyoruz. Buradaki toplantımızda da gerek İsveç gerek Finlandiya’daki terör örgütü faaliyetlerine dair bütün bilgi, doküman, imajları tekrar ortaya koyduk. Hem bunları hem de kitapçıkları flashbellekler içinde kendilerine verdik. “Terör örgütünün ve iltisaklı kümelerin fotoğraflarını görmeniz, ne yaptıklarını ne ettiklerini bilmeniz lazım” dedik. Türkiye 40 yıldır bu çabayı sürdürüyor ve bizim 40 bin insanımızı, vatandaşımızı bunlar şehit ettiler. Artık bütün bu süreçten sonra biz kalkıp da bu terör örgütlerinin faaliyetlerine müsaade edenlere el bebek gül bebek buyurun yürüyün mü diyeceğiz. Burada ayrıyeten terörizm oturumunda İrtibat Başkanlığımızın hazırladığı, terörün gerçek yüzünü ve ülkemizin terörle gayretini anlatan bir görüntü yayınladık. O görüntü da doğal bunları çok etkiledi.

‘HENÜZ NATO’YA GİRİŞ DEĞİLLER’

SORU: (HAKAN ÇELİK) Gördüğüm kadarıyla İsveç ve Finlandiya’nın kendi kamuoylarından da birtakım baskılar var. Şayet bu türlü bir şey olur da geri adım atarlarsa, buradaki taahhütlerini yerine getirmezlerse, Türkiye’nin beklentilerine karşılık vermemeye devam ederlerse, üyeliklerinin bloke edilmesi, askıya alınması, üyelik süreçlerinin dondurulması mümkün olabilir mi? Sanki bu türlü bir şey taahhüt edildi mi?

Zaten buraya giriş, davet yahut kabul bu türlü bir anda olan işler değil. Makedonya ile ilgili süreç uzun yıllar sürdü. Bunlar bu türlü çabucak olan işler değil. Bu süreç içerisinde ne yapacaklar, nasıl bir yol izleyecekler? Bunlar gerçekleştikten sonra, bu süreçte takip edeceğiz. Ki onay merciimiz parlamentomuzdur. Parlamentomuzun onayı olmadan aslında bu iş yürürlük kazanmıyor. Onun için bu hususta bir telaşa gerek yok. Bundan sonraki şey onların kucağındadır. Şu anda İsveç ve Finlandiya NATO üyesi olmuş değildir. Bunun bir kez bu halde bilinmesi lazım. Fakat bu işten cehli olanlar zannediyorlar ki bu iki ülke artık NATO üyesi oldu. Hayır, bu türlü bir şey yok. Onun için telaşa da gerek yok. Bu işin idraki içinde olanlar bu sürecin nasıl takip edildiğini yahut edileceğini pek düzgün bilirler. Bu bakımdan bizler bu müzakereleri arkadaşlarımızla nasıl kararlı bir formda yürüttüysek, bundan sonra da birebir kararlılıkla takibini yaparız. Bundan sonraki süreç bilhassa İsveç ve Finlandiya’ya aittir. Rastgele bir yanlışları vesaire olduğu vakit aslında kapı üzere evraklar elde, oradan gereğini yaparız.

‘İADE EDİLEN TERÖRİSTLER KÂFİ DEĞİL’

SORU: (MEHMET YEŞİLKAYA) Terörle gayret kapsamında bu kelam konusu iki ülkeden yakın vakitte birtakım terör suçlularının iadesi kelam konusu olabilir mi?

Şimdi bu hususta verilmiş kelamlar var. Örneğin İsveç 73 teröristi bize gönderecek. Şu anda 3-4 tane gönderdiler. Lakin bunlar bizim için kâfi değil. Olağan bunları Adalet Bakanlığımız, Dışişleri Bakanlığımız, Ulusal İstihbarat Teşkilatımız yakın markaja alıp takibini yapacak ve bu teröristleri gönderin bakalım diyecek. Bunların hepsi bizim taleplerimiz olarak şu anda ortada. Bunlar geldi geldi; gelmediği takdirde gereği ne ise o gereğini de biz her an kurumlarımız ve ünitelerimiz vasıtasıyla yapmaya devam edeceğiz.

‘TÜM DÖKÜMANLARI VERDİK’

SORU: (FERHAT ÜNLÜ) NATO’daki terörizm bahisli oturumda önderlere gösterdiğiniz görüntüye tepkileri nasıldı? 40 yıllık uğraşımızın kısa vadeli bir gösterimi olarak ikna edilmelerini sağlamış mıdır?

Birkaç başkan oraya atıfta bulunarak konuşmalarını yaptı. Bu değerliydi. Biz de esasen konuşmamızda bilhassa atıfta bulunduk. Ben etkili olduğu inancındayım. Kendilerine dağıttığımız kitapçıklar ve flashbellek içindeki bilgi ve görsel dokümanlar da herhalde bunları çok daha etkileyecek diye düşünüyorum.

‘SOĞUK SAVAŞ KAPIDA MI’

SORU: (HASAN ÖZTÜRK) NATO Genel Sekreterinin basın toplantısını da takip ettik. Şunu söyledi; NATO’nun yeni konseptinde direkt gaye birinci olarak Rusya olarak anılıyor. İkinci bir tehdit olarak da Çin’e işaret ediliyor. Bu yeni durum yeni bir Soğuk Savaş üzere görünüyor. Biz de NATO üyesiyiz. Türkiye’nin Rusya ile olan münasebetlerinde bu yeni konsept ziyan verebilir mi?

Biliyorsunuz, bu süreçle ilgili olarak bizim baştan itibaren bir yaklaşım şeklimiz var. Bu da nedir? Burada bir istikrar siyaseti güderek süreci işletmekten yanayız. Bu istikrar siyaseti anlayışımızı, bundan sonraki süreçte de yeniden devam ettireceğiz. Çünkü bizim şu anda Rusya ile belirli kontaklarımız var. Bugün bizim kullandığımız doğalgazın yaklaşık yüzde 40’ını oradan alıyoruz. Öbür tarafta şu anda nükleer güçle ilgili Akkuyu Santrali çalışmamız var. Dördüncü kısmının temeli de birkaç ay içerisinde, tahminen de temmuz ayı içerisinde atılacak. Dördüncü kısmın temelinin atılmasıyla birlikte bu santralin inşallah süratlenip 2023-2024 üzere devreye alınması kelam konusu olacak. Bunu da Güç ve Doğal Kaynaklar Bakanım yakın biçimde takip ediyor. Bunun dışında bizim savunma sanayiine yönelik de bağlarımız, irtibatlarımız var. Bütün bunlar şu anda bizi birbirimize bağlantılı hale getiren hususlar. Hasebiyle da biz hem Rusya ile hem Ukrayna ile bu bağlantıları devam ettireceğiz ve istikrar siyasetiyle da bu işi sürdüreceğiz. İstiyoruz ki diplomasi trafiğimiz buradan muhakkak ziyan görmesin.

‘BİR GECE BİRDENBİRE GELEBİLİRİZ’

SORU: (SERHAT İBRAHİMOĞLU) Suriye’ye yönelik yeni harekatın, hazırlıklar tamamlanır tamamlanmaz başlayacağını açıklamıştınız. Rusya’nın yeni çekinceleri mi kelam konusu? Muhtemel harekata yönelik bir ay evvel başlayan açıklamaların akabinde bir farklılık, bir denklem değişikliği kelam konusu mu? Hazırlıkların tamamlanmasından kastınız askeri mi, diplomatik mi?

Bu hususla ilgili olarak benim her vakit bir tabirim var; bir gece birden gelebiliriz. Hiç telaşa gerek yok. Aceleye gerek yok. Biz zati şu anda o bölgede çalışıyoruz. Malum, bir taraftan Irak’ın kuzeyindeki çalışmalarımız, bir taraftan yeniden birebir biçimde Suriye’nin kuzeyinde, Afrin’de vesaire çalışmalarımız var. Bu ortada tabi hüznümüz büyük, şehitlerimiz de oluyor fakat onlara 1’e 10 bedelini ödetiyoruz. Şu anda bu harekât yürüyor. Fakat alışılmış şu ana kadar anlaşılanın yahut anladığınızın ötesinde beklentiler var. Onun da farkındayım. Biraz sabırlı olursak, biz şu anda peyderpey yürüttüğümüz operasyonların fevkinde olanı da inşallah en güçlü halde vakti saati geldiğinde gerçekleştiririz.

ABD’NİN TERÖRE DESTEĞİ

SORU: (FADİME ÖZKAN) Ankara’dan ayrılmadan evvel Esenboğa’da yaptığınız basın toplantısında 5. maddeyi hatırlattınız ve dediniz ki “Binlerce tır silah geliyor ve güneyimizde teröristlere veriliyor. Lider Biden ile yaptığım telefon görüşmesinde bunu kendisine söyledim lakin Madrid’deki görüşmemizde de bunları tekrar yeniden söyleyeceğim.” Biden’la yaptığınız görüşmede bu mevzu gündeme geldi mi?

Elbette söyledim. Trump devrinden aldım; dedim ki binlerce tır silah, araç, gereç, mühimmat buraya getirildi. Biz artık burada terörü müzakere edeceğiz. Lakin Türkiye’yi maksat alan teröristlere silah, mühimmat, araç, gereç bu biçimde verilirken biz NATO’da ortaklar olarak nasıl dayanışma içinde olacağız?

SORU: (FADİME ÖZKAN) Devamında şunu sormak istiyorum aslında; daha evvelki vakitlerde Washington idaresini YPG’ye verilen silahlarla ilgili olarak diyorlardı ki “YPG DEAŞ’a karşı bizim taktik manada desteklediğimiz bir örgüt.” Artık Türkiye olarak tüm bunları karşı tarafa iletiyoruz. Bu yeni durumu nasıl izah ediyorlar? Yani stratejik ortağına parasıyla vermediği silahları taktik ortağına hibe etmesini Washington idaresi nasıl açıklıyor?

Onların izahından çok biz ne anlıyoruz o değerli. Şahsen Türkiye Cumhuriyeti’nin Reis-i Cumhur’u olarak bana onların getirdiği açıklamalar hiçbir vakit etki etmez. Niçin? Zira bizim gördüklerimiz var. Onlar hiçbir vakit kalkıp da “Evet, bunlar terör örgütüdür” derler mi? Demeyecekler. Bunların gerçek manada PYD/YPG, DEAŞ, DHKP-C’ye karşı rastgele bir çaba vermesi yahut onlarla savaşması kelam konusu olabilir mi?

‘YUNANİSTAN KENDİSİNE ÇEKİ NİZAM VERSİN’

SORU: (NERMİN YURTERİ) Yunanistan’la bağlarda bir müddettir gergin bir periyoda girildi. Sizin de çok net açıklamalarınız oldu ve en temel problem aslında adaların silahlandırılması konusu. Bu noktada sizin açıklamalarınızın Yunanistan tarafından gereğince anlaşıldığını düşünüyor musunuz? Abdülhamid Han gemimiz en son filoya katıldı. Doğu Akdeniz’de bilhassa de Kıbrıs açıklarında sondaj çalışmaları yapacak mı?

Yunanistan’ın başındaki zatın tutumu aslında belirli oldu. Bu hal karşısında da kimi aracıları devreye sokuyorlar. Yaptığım görüşmelerde çabucak hemen bütün cumhurbaşkanları, başbakanlar “Biz aracı olalım, bir ortaya getirelim, görüşmeniz olmayacak mı, en azından bu yıl sonuna kadar görüşme yapsanız” üzere bir yaklaşım ortaya koydular. Biz de kendilerine şunu söyledik; “Kusura bakmayın, bizim şimdilik bu görüşmeye ayıracak vaktimiz yok.” Zira adaları şu anda nasıl silahlandırdıkları ortada. Başka taraftan hava alanımızı daima ihlal ediyorlar. Artık bizimle uyumlu bir hale gelecek olan kalkıp da hava alanlarımızı ihlal etmek suretiyle bizi tahrik eder mi? Bir de adalara gidiyor; oralarda beton barınaklar yapmak, çukurlar kazmak suretiyle oralardan da sinyal vermeye kalkıyor. Düzgün niyeti yok. Güzel niyeti olsa bu adımları atmaz. Bunları yaptığına nazaran, kusura bakmasın, biz bu yıl bir kez Yüksek Seviyeli Stratejik Kurul Toplantısını yapamayız, yapmayacağız. Ve o artık Türkiye’deki gelişmeleri beklesin. Kendisine de çeki tertip versin. Kendisine çeki tertip vermedikten sonra bizim bir ortaya gelmemiz mümkün değil.

MERAL AKŞENER’E ABDÜLHAMİT TEPKİSİ

SORU: (ŞEBNEM BURSALI) Rusya-Ukrayna savaşı sonrasında hem bölgede hem dünyada ülkeler ortası ilgilerde yeni bir periyot başladı. Türkiye de bu süreçte faal bir diplomasi yürütürken, bir yandan da gerektiğinde sert güç kullanmaktan geri durmuyor. NATO’da alınan bu sonuçla da bu yeni sürecin çok tesirli olduğunu görüyoruz. Bölgesinde ve dünyada Türkiye’nin bu etkin ve faal rolüyle ilgili siz ne dersiniz sanki? Yeni periyodu siz nasıl yorumlarsınız?

Bir sefer siyaset yapıyoruz. Siyaset yapmanın ötesinde 780 bin kilometrekarelik Türkiye’yi yönetiyoruz. 85 milyon nüfusuyla güçlü bir Türkiye var. Bu güçlü Türkiye’mizi bizim geleceğe çok daha güçlü bir biçimde taşımamız, götürmemiz lazım. Az evvelki soruda değinilen Abdülhamid Han sondaj gemimiz de bu yaklaşımın bir adımı. Olağan bu süreç birilerini rahatsız ediyor. Düşünün 20 yıl evvel ne sismik araştırma ne de sondaj gemimiz vardı. Lakin artık 2 tane sismik araştırma, 4 tane sondaj gemimizle biz Karadeniz’i ve Akdeniz’i daima arayacağız, tarayacağız ve buralardan bir sonuç çıkarmaya çalışacağız. Şu anda bize verilen raporlara nazaran de inşallah bu yıl sonu itibariyle, önümüzdeki yılın başı itibariyle sonuçlar artık gelmeye başlayacak. Zira bu mevzuyla ilgili raporlarda artık sinyaller veriliyor. İnşallah bu doğalgazı, petrolü gördüğümüz andan itibaren bizim natürel bu mevzuda vatandaşımızı da rahatlatma sürecimiz ayrıyeten başlayacak. Bu hususta bu gemilerimiz yalnızca kendi ülkemizde değil ülke dışında da iş görecekler. Doğal Abdülhamid Han devreye girdiği günlerde, malum siyasi partilerin bir adedinin başında bulunan ve kendine güya tarihçi diyen hanımefendinin, Sultan Abdülhamid’e çok berbat bir yaklaşımda bulunması, biraz da bu ismin belirlenmesine vesile oldu. Zira biz Sultan Abdülhamid Han hakkında bu türlü olumsuz tabirler kullanılmasına fırsat vermeyiz. O Osmanlı’nın son devrinde 33 yıl bu toprakları yönetmiş, yönetim etmiş. Kalkacaksın sen ecdadına laf söyleyeceksin. Biz buna asla müsaade etmeyiz. Onun için de orada sondaj çalışması yapan gemimize nasıl Abdülhamid Han ismini verdiysek, inşallah oradan gelecek sonuçlar de en hoş karşılık olacaktır. Ecdadına hürmeti olmayanın bu millete de hürmeti olmaz, geleceğine de hürmeti olmaz. Bu biçimde de adımı atmış olduk. Bütün bu gelişmelerle birlikte inşallah biz 2023’e hazırlanmanın çabası içerisindeyiz. Bu çabayı milletimizle bir arada yürütecek ve NATO’nun 70 yıllık bir üyesi olarak çok daha isabetli, çok daha iyi adımları atmaya devam edeceğiz.

‘NE YAPTIKLARI BİZİ IRGALAMAZ’

SORU: (TAHA DAĞLI) İç siyasetle ilgili bir soru sormak istiyorum. 6’lı masanın adayı belirli değil. Bir taraftan da 6’lı masanın büyük ortağı CHP’nin HDP ile alakasının son periyotta arttığını görüyoruz. 6’lı masanın özellikle da CHP’nin HDP ile olan münasebetini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Daha evvel de söyledim; biz şu anda yalnızca kendimize bakıyoruz. Onların ne yaptığı ne ettiği bizi pek ırgalamıyor. Lakin görünen gerçek o ki bu işin üstü şişhane altı kaval. Onun için biz ne yapacağız ne edeceğiz ona bakalım. Bunların 6’sı, artı 1’le de 7’si ne üzere adımlar atacaklar, nasıl bir aday belirleyecekler? Biz şu anda adayımızı belirlemişiz, Cumhur İttifakı olarak yolumuza devam ediyoruz. Rabbim sonunu hayretsin. 2023 inşallah ülkemiz için hayırlara vesile olur.

‘İDAM CEZASI PARLAMENTODAN GEÇERSE ONAYLARIM’

SORU: (İDİL BELDEK) Geçtiğimiz günlerde tüm Türkiye’yi derinden etkileyen Pınar Gültekin cinayeti davasında ceza indirim kararı çıktı. Bu indirim kararına ait değerlendirmeniz nasıl olur? Bir de bu çeşit kabahatlerle ilgili idam konusu da gündeme geldi. Bayan cinayetlerine yönelik idam cezası olur mu?

Bu husus ile ilgili olarak Devlet Bey’in de esasen bir açıklaması olmuştu. İdam konusu ülkemizin yine gündemine gelebilir ve bu tartışmaya açılabilir. Tabi Pınar Hanım’ın mevti rastgele bir vefat de değil. Büsbütün burada bir vahşet kelam konusu. Bu vahşet bu millete yakışmaz. Bu türlü bir şeye katlanmamız da mümkün değil. Bunun için de gerekli müzakereleri, tartışmaları Adalet Bakanım ile de yaptık, bunları konuştuk. Gerekirse bu tekrar gündeme getirilerek tartışma konusu haline gelmeli. Bu tartışmadan ne çıkar bunu görmeliyiz. Akabinde da çıkan sonuca nazaran bir adım atılabilir. Zira Pınar Hanım’ın durumunun gibisi birçok vahşetler var. Bunlar sahiden bu türlü yenilir yutulur şeyler değil. Onun için burada da bu işin müzakeresi tartışmaları hepsi yapılır. Natürel bu bir anayasa değişikliği gerektiren de bir husus. Daha evvel de söylemiştim, burada Adalet Bakanlığımızın yaptığı çalışmada parlamento bu türlü bir karar alması halinde ben bu türlü bir kararı onaylarım.

USTAOSMANOĞLU’NUN CENAZESİ

SORU: (HACI YAKIŞIKLI) Mahmut Ustaosmanoğlu’nun cenazesinde laikliğe uyulmadığı gerekçesiyle Atatürkçü Fikir Derneği tarafından yargıya başvurulacağı açıklandı. Bunun yanında muhalefet genel liderleri taziyelerini bildirmediler, adeta yok saydılar. “16 milyon İstanbullunun belediye başkanıyım” diyen İBB Lideri, en az 1 milyon kişinin toplandığı cenaze merasimine gelmediği üzere, taziye de bildirmedi. Hem bu laiklik noktasında yargıya taşımayı hem de taziye iletmemeyi nasıl değerlendirirsiniz?

Bunların taziyesi bu kadar kıymetli mi? Hiç gerek yok. Oraya gelenler, bilhassa Mahmut Ustaosmanoğlu Hocaefendi’nin bütün hayatı boyunca vermiş olduğu çabayı yaşayanlar, buna hürmet duyanlar. Ben de bu ülkenin Cumhurbaşkanı olarak orada bulundum. Arkadaşlarımla bir arada bulundum. CHP’den de bir arkadaş geldi. O da orada bulundu. Demek ki nasibi olanlar da varmış. Bunlar maalesef nasibi olmayanlar. O söylediğiniz derneklerin zati biçimlerini biliyorsunuz. Bunlar asla bizi üzmez. Bu ülkede artık laiklik tartışması diye bir şey kalmamıştır. Bunu onlar düşünsün. Laiklikle alakalı bütün tanımlar vesaire hepsi bilhassa partimin tüzüğünde de en hoş formuyla vardır. Biz o çerçeve içerisinde laikliği yaşadık, yaşıyoruz. Ve birilerinden de icazet almamıza gerek yok. Ana muhalefetin başı bu cenazeyle ilgili bir taziye niçin göndermemiş yahut yavru muhalefet niçin göndermemiş; bundan ötürü hiç dertlenmeye gerek yok ki. Herkes nasibini alır. Unutmayın, nasibûke yusibûke; nasibin neyse onu bulursun. Aslında Mahmut Ustaosmanoğlu Hocaefendi kendisini hakikaten yaşamış, onun hisleriyle amel etmiş, amel etmeye devam edenlerle bir arada Hakk’a yürüdü. Hoş olan da o değil mi?

SORU: (HACI YAKIŞIKLI) İBB Lideri, Sayın Cumhurbaşkanı beni davet etmiyor diyordu. Sanki cenazeye katılmak için sizden davet mi bekledi?

Böyle bir şeyin daveti olur mu? Bir şeyi unutmayalım. Mescide daveti kim yapar? Müezzin yapar. Ezan davettir. Bu davete icabet eden nasibini alır. Ancak buralarla alakası yoksa, seçim vakti Eyüp Sultan Camii’ne gidip Kur’an-ı Kerim’i açıp Yasin-i Şerif’i okumaya çalışanlar, kalkıp buralarda da gerek salayı gerekse ezanı duymadıysa; gözleri var görmez, kulakları var duymaz, lisanları var hakkı söylemez; hasebiyle onların kalpleri körelmiştir.

‘BAY KEMAL VE CHP ZİHNİYETİ MİLLETİN HANGİ SIKINTISINI ÇÖZMÜŞ’

SORU: (EMİN PAZARCI) Geçtiğimiz günlerde garip bir olay oldu. Türk Ocakları bir sempozyum düzenledi ve orada Sayın Kılıçdaroğlu, İmamoğlu ve Kaftancıoğlu İslam dünyasının sıkıntılarını tartıştı. Kemal Kılıçdaroğlu orada referans olarak “din afyondur” diyen Karl Marx’tan satırlar okudu. Bunlar Türkiye’de ne yapmak istiyorlar?

Devlet Beyefendi de bu bahiste aslında konuşmasında pek hoş, sertse sert, taşı gediğine koymaksa en hoş formuyla tabir etti. Bu da CHP’nin yeni bir takiyesi işte. Bay Kemal ve CHP zihniyeti milletin hangi meselesini çözmüş de sıra İslam dünyasının problemlerine gelmiş? Halbuki Türkiye’de İslam’a sorun olan, dini pahalara karşı duran şahsen kendileri… Bunların milleti kandırmak için atmayacakları takla kalmadı. Lakin milletimiz feraset sahibi. Bunlara gereken dersi sandıkta yeniden verecektir.

‘ASGARİ FİYAT NE KADAR OLACAK’

SORU: (MELİH ALTINOK) Taban fiyatla ilgili sizin beklentiniz nedir?

Asgari Fiyat Tespit Komitesi çalışıyor. İnşallah arkadaşlarımız çalışmayı efradını cami ağyarını mani bir biçimde bitirirler. Biliyorum ki Minimum Fiyat Tespit Kurulu en ülkü seviyeyi belirleyecek. Biz de inşallah müjdeli haberi personellerimizle, emekçilerimizle paylaşırız. Hiçbir vatandaşımızı enflasyona ezdirmeme kelamımız, kararlığımız var. Kurallara nazaran ne yapılması gerekiyorsa onu yapmaya devam edeceğiz.

SORU: (ŞEBNEM BURSALI) NATO’da tarihi bir sonuca da şahitlik ettik. Sayın Bahçeli bunu ulusal bir muvaffakiyet olarak tanımladı. Buradaki muvaffakiyet ve kazanım bu kadar ortadayken, muhalefet önderleri ne dediler diye baktığımızda, Kemal Kılıçdaroğlu “asla giremezler dedin, gittin imzayı bastın geldin” diyor. Akşener de “ülkemizin çıkarlarıyla bağdaşmayan bir taviz” olarak nitelemiş. Muhalefetin bu tavrını, bakış açısını nasıl değerlendirirsiniz?

Adı üzerinde muhalefet. Biz bu ülkelerle ilgili “Bunlar terörle uğraş konusunda terörizme meydan verdiği sürece, teröristlere kapıları açık tuttuğu sürece bizden dayanak alamazlar” dedik. Şu anda da tıpkı noktadayız. Değişen bir şey yok. Şayet NATO toplantısında terör şovları ekrana yansıtıldıysa bunun bir anlayışı var. Şayet önderlere kitapları, imgeleri, evrakları dağıttıysak bunun bir anlayışı var. “Buna bir bakın. Burada ne var ne yok bunları görün” dedik. Tabi iş bitmedi. Ne Kılıçdaroğlu ne Meral Akşener, bunlar siyaseti hala öğrenmiş değiller. Yani NATO’ya nasıl girilir yahut girilmez bunlardan haberleri yok. Evvel bunu öğrenmeleri lazım. Televizyonlarda bir tanesi Dışişleri Bakanlarının imza attığı muhtırayla ilgili, Genel Sekreterin de imza attığından bahsediyor. Genel Sekreterin imzası yok. Evvel bu işi bir öğren. Burada yalnızca Türkiye, İsveç ve Finlandiya Dışişleri Bakanlarının imzaları var. Şurası da değerli; bu imzalarla davet süreci başladı. Bunlar NATO’ya girmiş değil. Bu türlü bir şey de yok. Kaldı ki Türkiye’nin bu işe evet demesi Tayyip Erdoğan’la da bitmiyor. Nerede bitiyor? Parlamentoda bitiyor. Parlamentonun onay yetkisi var. Bu o denli bir muahede. Yani NATO’ya girmesi için bizim bir sefer parlamentomuzdan onay alması lazım. Bunları da bilmeleri lazım.

DEZENFORMASYON YASASI NE VAKİT ÇIKACAK?

SORU: (HASAN ÖZTÜRK) Bilgi kirliliklerinin ana kaynaklarından bir tanesi de maalesef toplumsal medya. Dezenformasyon yasası hazırlığınız vardı. Komiteden geçti lakin Meclis genel heyetine gideceği vakit Eylül ayına ertelendi. Türkiye’yi ve medyayı, hepimizi direkt ilgilendiren bu yasa niçin bu kadar gecikiyor ve ertelendi?

Özellikle bu hafta diğer kıymetli olan birtakım kanunların çıkması süreci de vardı. Bunun içinde öğrenci affı, 3600 ek gösterge ve diğer yasalar var. Burada mutabakat sağlandı, bir konsensüs oldu. Cumhur İttifakı ile muhalefet şöyle bir anlayışa geldiler; “biz evvel bu 5-6 tane maddeyi çabucak çıkaralım, Meclis açıldığında da bunu hallederiz” dediler. Küme Başkanvekili arkadaşımız beni aradı. “Böyle bir durum var. Mutabakatımız tamam, ancak dezenformasyonla çabayı Meclisin açılışına bırakmaya ne dersiniz?” dediler. Biz de “mademki aranızda bu türlü bir mutabakat var, hiç olmazsa başkalarını çıkaralım. Onları çabucak yürürlüğe sokmuş oluruz. Böylelikle bu süreci dayanışma içerisinde bitirmiş oluruz” dedik ve onu Meclisin açılışına bırakmış olduk.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.