Danimarka Covid-19 aşılamalarını bir süreliğine durduracak

Posted by

Danimarka, Covid-19 aşılama oranlarının yüksek olmasından dolayı bir süreliğine aşı uygulamasına devam etmeyeceğini duyurdu.

DÜNYA 27.04.2022 18:14

Danimarka Covid-19 aşılamalarını bir süreliğine durduracak

Abone Ol google-news

Danimarka hükümeti, ülkede Covid-19 aşılama oranlarının yüksek olmasından ötürü aşı uygulamayı bir süreliğine durduracaklarını açıkladı.

Danimarka Sağlık Müdürlüğü (SST) Salgın Hastalıklar Direktörü Bolette Soborg, basına yaptığı açıklamada, ülke genelinde virüsün kontrol altına alındığını ve Covid-19’a karşı bağışıklıkta ülkenin “iyi mevkide” olduğunu belirtti.

Soborg, “Covid-19’a karşı aşılama programını bir süreliğine durduracağız.” açıklamasında bulundu.

Aşılamaları 15 Mayıs’tan itibaren durdurmayı planladıklarını belirten Soborg, “Sonbahardan itibaren salgının durumuna göre aşılamalara yeniden başlayabiliriz. Profesyonel değerlendirmeler sonucu kimlerin ne zaman aşı olabileceğine göre süreç işleyecek.” dedi.

Şubat ayından itibaren bütün Covid-19 tedbirlerinin kaldırıldığı Danimarka’da, nüfusun yüzde 81’i iki doz aşılarını yaptırırken ülkenin yüzde 61’ine ise güçlendirici doz uygulandı.

Ülkede Covid-19 vaka artışları şubattan bu yana 40 binlerden yaklaşık 1000’e düşerken virüs kaynaklı can kayıpları da ortalama 20’li rakamlarda gelişiyor.

(AA)

Günün Önemli Manşetleri

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.