Emekli zammı ne kadar, en düşük SSK ve Bağ-Kur emekli maaşı kaç TL olacak 2022? Temmuz emekli maaşı zammı açıklandı mı?

Posted by

Emekli zammı için haziran ayı enflasyon rakamlarının açıklanması bekleniyor. Mayıs ayı enflasyon rakamlarının belli olmasıyla beraber emeklilere yapılacak zam oranları ortaya çıkmaya başlıyor. SSK ve Bağ-Kur emeklileri emekli maaşı zam oranlarını merak ediyorlar. Peki emekli maaşı zammı ne kadar olacak 2022?

EMEKLİ ZAMMI NE KADAR OLACAK?

Emekli maaşı zammının belirlenmesinde enflasyon rakamları etkiliyor. 6 aylık enflasyon verisinin belli olması için haziran ayı enflasyon rakamlarının açıklanması bekleniyor. 5 aylık enflasyon verisi yüzde 34,69 oldu.

CNN Türk canlı yayınında açıklamalarda bulunan Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Kaya şu ifadeleri kullandı:”Memur ve memur emeklileri, işçi ve Bağkur emeklileri diye ayırmak lazım. Memur ve memur emeklilerinin toplu sözleşme gereği 2022 yılının 2. 6 ayına yönelik yüzde 7’lik zamları ceplerinde.Mayıs ayında enflasyon geldi.

Buradan yüzde 7’yi düştükten sonra kalan rakamı memur ve memur emeklileri için ilave edeceğiz. O rakam da aşağı yukarı 34.69’a gelmiş oluyor.İşçi ve Bağkur emeklilerinde ise 2022 yılının 1. 6 aylık dönemine ilişkin gelecek enflasyona bakılacak. Enflasyon rakamına baktığımızda mayıs ayında yüzde 34.69 oldu. Haziran ayında tahmini olarak aylık yüzde 3 enflasyon rakamı bekleniyor. Bunu da ilave ettiğimizde yüzde 37-38 seviyelerinde bir enflasyon rakamı çıkmış olacak. Bu da maaşlara yansıtılmış olacak.

İşçilere baktığımızda ise 2 bin öncesi işçi emeklisinin de en düşük emekli maaşı 3 bin 293 lira, bu da enflasyon rakamını ilave ettiğimizde 4 bin 435 liraya yükselmiş olacak.Bağkur’lunun en düşük maaşı 2 bin 500 lira bu da 3 bin 367 liraya yükselmiş olacak.Bunun üzerine haziran ayı enflasyonunun eklenmesi gerekiyor. 4 Temmuz’da TÜİK haziran ayı enflasyonunu açıkladığında maaşlar da belirlenmiş olacak diyebiliriz.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.