Gergerlioğlu’ndan ‘Jahrein’ için cürüm duyurusu: Kriminal şahıs

Posted by

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, muhalif ve Kürt sanatkarları gaye gösteren ‘Jahrein’ kullanıcı ismiyle tanınan Twitch yayıncısı Ahmet Sonuç hakkında cürüm duyurusunda bulundu. Sonuç, toplumsal medyadan Gergerlioğlu’nu gaye gösterip hakaret etmişti.

‘KRİMİNAL ŞAHIS’

Sonuç, geçtiğimiz haftalarda konser yasaklarına reaksiyon gösteren Gergerlioğlu’nun paylaşımına yorum yaptı. Gergerlioğlu’na hakaretlerde bulunan Sonuç, hakkında yapılan kabahat duyurusunda konser yasaklarına da dikkat çekildi. Gergerlioğlu, avukatı Bişar Abdi Alınak aracılığıyla savcılığa yaptığı cürüm duyurusunda Sonuç için ‘kriminal’ tabirlerini kullandı.

‘SUÇ MAKİNESİNE DÖNÜŞTÜ’

Suç duyurusunda, Gergerlioğlu’nun hakaretlere maruz kaldığı belirtildi: “Müvekkil Ömer Faruk Gergerlioğlu 27. Periyot Kocaeli Milletvekili, siyasetçi ve insan hakları aktivistidir. Kürt sanatçı Aynur Doğan’ın konserlerinin iptal edilmesine reaksiyon göstermesinden dolayı toplumsal medya kullanıcıları tarafından hakaretlere maruz kalmıştır. Öfke lisanını hakim kılan, muhalif siyasetçileri terörize ederek gaye gösteren, toplumsal hiçbir bedeli gözetmeyen sorumsuzca yapılan bu yorumlar ülkenin yarınlarını yaralamaktadır. Bu saikle hareket ederek halkı kin ve düşmanlığa tahrik hatasını küfür ederek işleyenlerden biri de üstte ismi zikredilen şüphelidir. Kuşkulu şahıs Youtube, Twich ve Twitter sayfalarından bireyleri maksat gösteren, hakaret eden, küfür eden ve bunu alenen yapmaktan geri durmayan, bir nevi kendini hukukun, ceza müeyyidelerinin üstünde gören suça meyilli, kriminal bir şahıstır.”

Suç duyurusunda Sonuç’un ‘açıkça’ kabahat işlediği aktarıldı: “Şüpheli, toplumsal paylaşım ağı Twitter üzerinden müvekkil hakkında ‘Önemli değil Ömer. Masraf Almanya’daki konserlere katılırsın. PKK bayrağı sallayıp Öcalan’a özgürlük diye slogan da atarsın. Hususun Kürtler ve Kürt lisanı olmadığını isminiz üzere biliyorsunuz. Naratifi değiştirmeye çalışmayın. Sen aşağılık bir insan müsveddesisin’ formunda bir telaffuzda bulunarak açıkça cürüm işlemiştir.

Toplumsal duyarlılıklara karşıt halde yayınlar yapan, milliyetçilik kisvesi altında kanunları yok soyan, sorumsuzca cürüm işleyerek hata makinesine dönüşen şüphelinin cezalandırılması elzemdir. Çünkü kuşkulu tıpkı kabahati ayrıca müvekkillerime yönelik olarak da defaten işlemiştir. Cezai müeyyideler cürmü meslek edinen şahısların ıslah olması için hazırlanan toplumsal kontratlardır. Şüphelinin ıslah olup olmayacağı işlediği hataların cezasız kalmamasına bağlıdır. Pek alışılmış ki de yasa koyucu hatası meslek edinen kuşkulu üzere kimselerin topluma kazandırılmasını hedeflemekte. Tüm bu sebeplerle yürüteceğiniz bu soruşturma kamuoyu gücünü toplum genel çıkarlarına ters kullanan kuşkulu ve gibisi ögelerin hatalı ruhlarının da arınmasını sağlayacak.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.