Gerhard Schröder’den Ukrayna’da ateşkes açıklaması: Türkler, çok yardımcı oldu

Posted by

Eski Almanya Başbakanı Gerhard Schröder, Rusya ile Ukrayna ortasında yaşanan savaşın sona erdirilmesine ait Türkiye’nin uğraşlarını kıymetlendirdi.

Moskova’da geçen hafta Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ile görüşen Schröder, Stern mecmuasına demeç verdi.

“İstanbul’daki üzere bir müzakere yaklaşımı vardı”

Kremlin’in “müzakere edilmiş çözüm” istediğini belirten Schröder, “Rusya ile Ukrayna ortasındaki ihtilafta martta İstanbul’da olduğu üzere bir müzakere yaklaşımı vardı.

“Tahıl mutabakatı birinci başarı”

Türkler, şu anda tahıl sevkiyatına ait müzakerede oldukları üzere çok yardımcı oldular. Tahıl muahedesi birinci muvaffakiyettir. Tahminen bu yavaş yavaş bir ateşkese dönüştürülebilir.” değerlendirmesinde bulundu.

Rusya ile Ukrayna ortasındaki savaşı sona erdirmek için iki tarafın da ödünler vermesi gerektiğini vurgulayan Schröder, “Ukrayna’nın muhtemel odunlarını evvelce ‘Rusya’nın dikte ettiği bir barış’ olarak karalamak büyük bir yanılgıdır.” sözünü kullandı.

“Erdoğan’ın arabuluculuk teşebbüsünü düzgün buldum”

Schröder, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu mevzudaki uğraşına da dikkati çekerek, “Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın arabuluculuk teşebbüsünü güzel buldum.” şeklinde konuştu.

“Putin’e neden aralık koymadınız” sorusu

Eski Şansölye Schröder, Amerikalıların dayanağı olmadan “müzakere edilmiş bir çözümün” olmayacağını kaydetti.

Schröder, Rusya Devlet Lideri Putin’e neden ara koymadığına ait soruya, “Ben savaşı kınadım, bunu biliyorsunuz. Lakin şahsî olarak Vladimir Putin’e aralık koymak nitekim birilerine yarar sağlar mı?” yanıtını verdi.

Kuzey Akım 2’nin kullanılmasını istedi

Rusya’nın Kuzey Akım 1 doğalgaz boru sınırı üzerinden Avrupa’ya gaz sevkiyatını azaltmasına ait değerlendirmede de bulunan Schröder, ”Kremlin’in gaz akışını kısmak için rastgele bir siyasi açıklaması yok. Bu daha çok iki tarafta olan teknik ve bürokratik bir sorun. Hatası da birbirine atıyorlar.” diye konuştu.

Schröder, Almanya’daki gaz arzındaki sıkıntı durumun önüne geçmek için Kuzey Akım 2 doğalgaz boru sınırının kullanılmasını önerdi.

“Sonuçlarına katlanmak zorundasınız”

AA’nın haberine nazaran, bu boru sınırının tamamlandığına işaret eden Schröder, “Kuzey Akım 2’yi kullanmak istemiyorsanız sonuçlarına katlanmak zorundasınız.” sözünü kullandı.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, 22 Şubat 2022’de, Rusya’nın ayrılıkçı kelamda Donetsk Halk Cumhuriyeti ve Luhansk Halk Cumhuriyeti’ni tanımasının akabinde Kuzey Akım 2 doğalgaz boru çizgisinin sertifikasyon sürecinin durdurulması talimatını vermişti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.