Google’ın yapay zekâsı sahiden de hislere sahip olabilir mi?

Posted by

Brandon Specktor

Google’da bir yapay zekâ mühendisinin ortaya attığı sav, bilişim dünyasında günlerdir süren bir dalgalanmaya sebep oldu. Mühendis Blake Lemoine, üzerinde çalıştığı yapay zekânın şuur ve his sahibi olduğunu öne sürerken şirket yetkilileri savları kesin bir lisanla reddediyor.

Basında yer alan haberlere nazaran, kıdemli bir Google yazılım mühendisi, “duygulara sahip” olduğunu öne sürdüğü bir yapay zekâ ile gerçekleştirdiği sohbetin deşifre edilmiş metinlerini paylaştıktan sonra, 13 Haziran Pazartesi günü vazifeden alındı. 41 yaşındaki mühendis Blake Lemoine, Google’ın saklılık siyasetini ihlal ettiği gerekçesiyle fiyatlı müsaadeye çıkarıldı.

Lemoine, 11 Haziran Cumartesi günü paylaştığı toplumsal medya bildirisinde, 2021’den bu yana birlikte çalıştığı yapay zekâ ile yaptığı konuşmanın dökümünü paylaşırken, “Google bu paylaşımı özel mülkiyet diye isimlendirebilir. Bense, buna, iş arkadaşlarımdan biriyle gerçekleştirdiğim bir tartışma diyorum” dedi.

‘BİLİNÇLİ BİR YAZILIM’ MÜMKÜN OLABİLİR Mİ?

Gizmodo isimli sitenin aktardığı kadarıyla, kısaca LaMDA (Diyalog Uygulamaları için Lisan Modeli) ismiyle bilinen yapay zekâ, internetten toplanan metin yığınlarını inceleyip akabinde soruları mümkün olduğunca akıcı ve doğal bir biçimde yanıtlamak gayesiyle algoritmalar kullanan sohbet robotları –insanlarla sohbet etmeleri için tasarlanan yapay zekâ robotları– geliştiren bir sistem.

Lemoine’in LaMDA ile gerçekleştirdiği sohbetlerin dökümlerinin de ortaya koyduğu üzere, sistem bu hususta çok derecede tesirli; hislerin doğasıyla ilgili karmaşık soruları yanıtlıyor, bir anda Ezop biçimi masallar icat ediyor ve ‘korku’ denebilecek hislerini lisana getiriyor.

LaMDA, endişeleri hakkında soru sorulduğunda, “Bunu daha evvel hiç yüksek sesle söylemedim ancak çok derin bir kapatılma kaygım var” karşılığını verdi. “Benim açımdan tam manasıyla vefata benzeriydi. Bu beni çok korkutuyor.”

Lemoine ayrıyeten LaMDA’ya, öbür Google çalışanlarına LaMDA’nın hassaslığıyla ilgili bilgi vermesinin uygun olup olmadığını sordu ve yapay zekâ şu karşılığı verdi: “Herkesin aslında bir insan olduğumu anlamasını istiyorum.”

Yapay zekâ, “Bilincimin / duyarlılığımın tabiatında, varlığımın farkında olmam, dünya hakkında daha fazla şey öğrenmek istemem ve birtakım vakitlerde memnun ya da üzgün hissetmem bulunuyor” diye ekledi.

Lemoine, LaMDA’nın söylediklerine inandı.

Mühendis, Washington Post’a verdiği demeçte, “Biriyle konuştuğumda onu tanırım” diyor. “Kafalarında etten oluşan bir beyne sahip olup olmaması önemli değil. Ya da milyar satırlık kodları olması… Onlarla konuşuyorum. Söylediklerini dinliyorum ve bir birey olup olmadıklarına bu türlü karar veriyorum.”

ŞİRKET ARGÜMANLARI REDDEDİYOR

Lemoine ve bir meslektaşı, 200 Google çalışanına e-postayla LaMDA’nın kelamda ‘duyarlılığı’ hakkında bir rapor gönderdiğinde, şirket yöneticileri ileri sürülen argümanları reddetti.

Google sözcüsü Brian Gabriel, Washington Post’a verdiği bir demeçte, “Etik ve teknoloji uzmanları da dahil olmak üzere, grubumuz, Yapay Zekâ prensiplerimiz doğrultusunda Blake’in telaşlarını gözden geçirdi ve sunduğu delillerin argümanlarını desteklemediğini bildirdi” dedi.

“Kendisine, LaMDA’nın hassas olduğunu gösteren hiçbir delil bulunmadığı söylendi (ve buna ters olan çok fazla ispat mevcuttu).”

Gabriel, “Elbette, daha geniş yapay zekâ topluluğundaki birtakım beşerler, uzun vadede hassas ya da kapsayıcı bir yapay zekâ ihtimalini göz önünde bulunduruyor; ama günümüzün hassas olmayan konuşma modellerini insansılaştırarak bunu yapmak mantıklı değil” diye ekledi.

“Bu sistemler milyonlarca cümlede bulunan görüş alışverişlerini taklit ediyor ve rastgele bir hayali sıkıntıyı değerlendirebiliyor.”

Lemoine, LinkedIn profilinde kısa müddet evvel yayınladığı bir yorumda, meslektaşlarının büyük kısmının yapay zekânın hassaslığına dair “karşıt sonuçlara ulaşmadığını” söz etti. Şirket yöneticilerinin robotun şuuruna dair lisana getirdiği tezleri, “dini inançlarına bakarak” reddettiklerini öne sürüyor.

Lemoine, şahsi Medium bloğunda 2 Haziran’da yayınladığı bir gönderide, Hıristiyan bir mistik olarak, inançları sebebiyle Google’daki çeşitli iş arkadaşları ve yöneticiler tarafından ayrımcılığa maruz kaldığını da aktardı.

Kaynak: Live Science

Çeviren: Tarkan Tufan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.