Haiti’de cezaevlerinde onlarca mahkûm besin yetersizliğinden öldü

Posted by

Karayipler ülkesi Haiti’de Les Cayes hapishanesinde iki ay evvel besin ve su krizinin patlak verdiği, Birleşmiş Milletler’e (BM) bağlı kurumların cezaevine yardım ulaştıramadan açlıktan ölen mahkûmların sayısında artış olduğu aktarıldı.

The Guardian’ın haberine nazaran, Haiti’nin güneybatısında yer alan Les Cayes kentindeki hapishanede 833 kişinin kaldığı belirtildi. Kentteki güvenlik yetkilisi Ronald Richemond, “Yardım edebilecek olan çabucak etsin zira mahkûmların acil muhtaçlığı var” dedi. Ülkedeki maddelere nazaran, hükümetin mahkûmlara günde en az iki öğün su, yulaf lapası, bir kase pirinçle birlikte balık yahut bir çeşit etten oluşan iki öğün yemek vermeleri gerekiyor.

BM raporları ise Haiti’de cezaevlerinde ocak ve nisan aylarında yetersiz beslenmeye bağlı 54 mahkûmun hayatını kaybettiğini ortaya koydu, hükümete “hapishanelerde besin, su ve ilaç krizine uzun vadeli bir tahlil bulmak için gerekli tedbirlerin alınması” daveti yapıldı.

BM’ye nazaran, Haiti’de cezaevlerinde dolululuk oranı olağan kapasitenin en az yüzde 280 oranında fazla. Les Cayes kentini geçen yıl vuran kasırga sonrası cezaevindeki birtakım kısımların yıkıldığı, bu nedenle sağlam kalan koğuşlarda kapasitenin daha da artırıldığı tabir edildi. (DIŞ HABERLER)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.