Hakkari Barosu: Avukatları darp eden askerleri misyondan uzaklaştırın

Posted by

Hakkari’nin Yüksekova ilçesine bağlı Şîşemzîn, Xurekana Seyîda ve Xurekana Temo köyleri kırsalında bulunan Astenga Reş bölgesinde dün başlatılan askeri operasyon sırasında gözaltına alınan köylüleri görmek için İlçe Jandarma Komutanlığı’na giden Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) üyesi avukatlar, askerler tarafından darp edilerek yerde sürüklendi. Hakkari Barosu, asker şiddetine dair Yüksekova Adliyesi önünde açıklama yaptı. Sivil toplum örgütü temsilcileri de açıklamaya katıldı.

‘YERDE SÜRÜKLEDİLER’

Baro Lideri Ergün Canan, avukatlara dönük akınların artarak devam ettiğine işaret ederek, dün akşam saatlerinde de avukatlar Kusursuz Günay Karataş ile Fırat İke’nın darp edildiğini aktardı. Yüksekova İlçe Jandarma Komutanlığı’nda vazifeli B.K isimli rütbeli askerin buyruğuyla avukatların askerler tarafından darp edildiği ve yerlerde süründürülerek karakol dışına çıkarıldığına dikkati çeken Canan, “Meslektaşlarımıza karşı yapılan darp onur kırıcı muameleye dönüşmüştür” dedi.

Asker şiddetini kınayan Canan, “Avukatlık mesleği savunma hakkının, adil yargılanma hakkının ve hak arama özgürlüğünün teminatıdır. Avukatların meslek örgütü olan barolar da insan haklarının, özgürlüklerin ve hukuk devletinin garantisidir. Bu sebeple savunma makamının, yani avukatların özgür ve tesirli olamadığı bir toplumda hiç kimsenin özgürlüğünün garanti altında olduğu söylenemez” formunda konuştu.

‘GÖREVDEN ALIN’

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere nazaran, şiddet anlayışına karşı uğraş edeceklerini vurgulayan Canan, “Yaşanan olayda yer alan kolluk vazifelilerinin acilen vazifeden uzaklaştırılmaları ve haklarında gerekli isimli ve idari soruşturmanın başlatılması gerekmektedir” daveti yaptı.

Açıklama, “Savunma haktır engellenemez” sloganları ve alkışlarla son buldu. (HABER MERKEZİ)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.