Hakkari’de Cilo Dağı’nda tabiat yürüşü yapıldı

Posted by

Güvenlik güçlerinin başarılı operasyonları sonucu huzur ve inanç ortamına kavuşan Hakkari, yıllardır terörün gölgesinde kalan doğal güzellikleriyle doğaseverleri cezbediyor.

Hakkari’nin Yüksekova Ekoloji Kültürel ve Dağcılık Spor Kulübü Derneği üyeleri, 4 bin 116 rakımlı Cilo Dağı’na tabiat yürüyüşü gerçekleştirdi.

Saklı hoşluklar tanıtılmaya devam ediyor

Dernek üyeleri, her hafta olduğu üzere bu hafta da bölgenin gizli hoşluklarını tanıtmaya devam ediyor.

Cilo Dağı’nın tadını çıkardılar

Sabah saatlerinde Yüksekova ilçesinin Cengiz Topel Caddesi’nde bir ortaya gelen 35 kişilik kümenin bu haftaki rotası, 4 bin 116 rakımlı Cilo Dağı oldu. Yüksekovalı dağcılar, bölgenin yüksek dağı olan Cilo’yu karış karış gezerek kanyon ve doruğun keyfini çıkardılar.

Cilo Dağı’na tabiat yürüyüşü yaparak 2 günlük kamp kuran dağcılar, daha sonra merkeze döndüler.


“Bölgeyi tanıtmaya devam edeceğiz”

Yüksekova’nın tabiatını tanıtmak için çalıştıklarını belirten Yüksekova Ekoloji Kültürel ve Dağcılık Spor Kulübü Derneği Lideri Suat Öztekin, Her hafta olduğu üzere bu hafta da seyahatlerimize, tabiat yürüyüşlerimize devam ediyoruz. Sabahın birinci ışıklarıyla bölgede hoşlukları görmek için tabiat yürüyüşüne başladık. Bölgede bulunan şelale ve gölleri gezdik. Çok sayıda dışarıdan gelen konuklarımızda var. Hakkari ve Yüksekova tabiatını tanıtmak maksadıyla buraya getirdik. Asıl gayemiz, her tabiat yürüyüşümüzde tabiatın muhafazasına dikkat çekmek için elimizde gelen her çabayı gösteriyoruz. Tabiat yürüyüşlerimiz sürat kesmeden devam edecek. dedi.


“Herkesi bekliyoruz”

İHA’ya konuşan dernek üyesi Ahmet Güdal ise, dışarıdan gelen tüm konuklara yardımcı olduklarını belirterek,Bu hafta dışarıdan çok sayıda doğaseverler geldi. Dernek olarak onlara rehberlik ederek bölgeyi tanıtmaya çalıştık. Toplam 35 kişilik grupla burada kamp ve tabiat yürüyüşü gerçekleştirdik. Manisa, İzmir, Şırnak ve Eskişehir’den gelen konuklarımız var. Bunlara en hoş halde bölgeyi gezdirip tanıttık. Bundan sonra da tıpkı heyecanla gelen tüm doğaseverlere mesken sahipliği yapacağız. Gezdiğimiz bölgede şelale, göller ve buzullar yer alıyor.ifadelerini kullandı.


Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.