Hakkari’de tarım yerlerini çekirge sürüleri istila etti

Posted by

Türkiye genelinde tarım topraklarında ziyanlı böcek sıkıntıları başgöstermeye başladı.

Trakya’daki çayır tırtılı istilasından sonra Hakkari’de de çekirgeler tarım yerlerine dadandı.

DHA’nın haberine nazaran Yüksekova ilçesinde ekili tarım alanlarında çekirge yoğunluğu yaşanıyor.

Çekirgelerin her geçen gün sayılarının artması, bölge halkını endişelendiriyor.

“Çözüm bulunmasını istiyoruz”

İmkanları ölçüsünde çekirgelerle gayret ettiklerini belirten Ercan Çakmak (38), “Buğday ve yoncalarımızın hasadını yapamayacak duruma geldik. Günlerdir ilaçlama yapıyoruz. Çekirge sürüsünün sayılarında her gün artış oluyor. Son yılların en rahmeti devrini yaşıyoruz. Lakin ekinlerimiz çekirgeler yüzünden ziyan görüyor. Tahlil bulunmasını istiyoruz” dedi.

“73 yaşındayım, bu türlü bir şey görmedim”

Eskiden de çekirgelerin olduğunu ancak hiç bu kadar ürkütücü formda sürüler halinde bulunmadığını belirten Agit Çakmak ise, “73 yaşındayım, şu ana kadar bu türlü bir şey görmedim. Birinci kere bu türlü sürü halinde çekirge sürüsü görüyorum.

Mağdur durumdayız. Çekirgeler, buğday tarlalarımızı istila etmiş durumda. Bu yıl bereketli bir dönem geçiriyorduk. Uygun randıman alacağımızı düşünüyorduk. Fakat 3 haftadır çekirgelerin verdiği ziyan büyük boyutlara ulaştı” diye konuştu.

“Lavra devrinde yapılan ilaçlama sonuç vermedi”

Ziraat Mühendisi Rıdvan Yiğit, ilaçlama çalışması için geç kalındığını, 20 seneyi aşkın müddettir ilçede ve kimi köylerde çekirge istilasıyla uğraş edildiğini, birtakım yıllarda daha fazla görüldüğünü belirtti.

İklim ve hava şartlarının seyrine nazaran durumun değişkenlik gösterdiğini belirten Yiğit, “Ancak, mart, nisan ayında çekirgeler larva devrindeyken yapılan ilaçlı gayret sonuç vermektedir.

Bu sene Dağlıca bölgesinde yaptığım çalışmalar sonucunda nisan ayında uyguladığımız hakikat ilaç ve ilaçlama tekniğiyle bu bölgede çekirge popülasyonunun önüne geçmiş olduk” dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.