Hareketli gecenin özeti; İşte piyasalarda yaşananlar

Posted by

Hazine – TL’yi teşvik etmek için Gelire Endeksli Senet (GES) ihraç edecek. Yeni ürün, getirileri güçlü olan KİT’lerin gelirlerine endeksli olacak. Sadece gerçek kişilere sunulacak GES için 15 Haziran’dan itibaren talep toplanacak. Ayrıntılar daha sonra duyurulacak.

BDDK – Kredi büyümesini yavaşlatmak için tüketici kredisine vade sınırı getirdi, kredi kartında asgari tutarı artırdı. 100 bin liranın üzerindeki bireysel kredilerin geri ödeme süresi 12 aya indi. 50 bin liradan 100 bin liraya kadar olan krediler için ödeme süresi 24 ay. Limiti 25 bin lira ve altı olan kredi kartlarında aylık minimum ödeme tutarı, aylık bakiyenin %20’si olacak. Daha yüksek limitli kartlar için minimum limit, aylık faturanın %40’ı olarak belirlenecek.

BDDK – Yabancı yatırımcıya tahsisli swap imkanı sunmak için çalışma yapıyor. Daha önce yabancıların Türk Lirası’na erişimine getirilen sınırlama, belli kurallara bağlı olarak esnetilecek.
SPK – Yabancı yatırımcıları halka arzlara çekmek için komisyonları düşürdü.
SPK – Borsa nezdinde Emtia Pazarı kuruldu. Altın sertifikası ihraç edilecek.
TCMB – Ticari kredilere yüzde 10 oranında uygulanan zorunlu karşılık oranı yüzde 20’ye çıkarıldı.
TCMB – Bankalar, döviz hesabına karşılık ilave olarak Türk lirası cinsinden uzun vadeli sabit faizli menkul kıymet tesis edecekler.

..::PİYASALARDA SON DURUM::.

Türkiye ekonomisi dün akşam piyasaların kapanışından gece yarısına kadar Hazine, BDDK ve SPK’dan peşpeşe gelen açıklamalarla oldukça dalgalı saatler geçirdi. Hazine ve Maliye Bakanlığının , başta enflasyon ve döviz olmak üzere bazı ekonomi başlıklarında yürütülen Türkiye Ekonomi Modeli çerçevesindeki yeni adımlar silsilesinin geleceğini duyurmasıyla dolar/TL, 17,25 seviyeyesinden 16,75’e kadar çekildi. Ancak açıklanan adımlar piyasaları tatmin etmeyince gece yarısı kur yeniden 17,25’lere geri geldi. Bu sabah saatleri itibariyle de dolar/TL, 17,22; euro/TL 18,35’den işlem görüyor.

Asya borsaları, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) bir dizi faiz artırımına gideceğini açıklamasının ardından yatırımcılar para politikasının sıkılaşma hızı hakkındaki endişelerinin sürmesiyle gerilerken, dolar dün elde ettiği kazanımları korudu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.