Hatay Belediye Başkanı’nın sözlerine dikkat çeken Naci Görür’den tepkilere yanıt: Bu depremlerle yüzleşmeyecek miyiz yani?

Deprem Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın kentsel dönüşüm ve deprem hakkındaki sözleri sonrası yazdığı Twitter mesajına gelen tepkilere, “Bu ülkede önceden geleceği bilinen depremler olmuş ve 50 binden fazla insan ölmüş. Bu depremlerle yüzleşmeyecek miyiz yani? Ne yaptık, neyi yapmadık da bu kadar kayıp verdik diye araştırmayacak mıyız yani?” diye yanıt verdi.

Hatay Büyükşehir Belediyesi Başkanı Lütfü Savaş, Halk TV’de İsmail Küçükkaya’nın soruları yanıtladı. Savaş, yaptığı açlıklamada, “2013’ten beri kentsel dönüşüm yapalım diyorum, 9 yıldır CHP’de belediye başkanlığı yapıyorum bana bir çivi bile çaktırmadılar. Hangimiz hesap vereceksek verelim, suçumuz varsa istifa ederiz. Bakanlık kentsel dönüşüm için yazdığımız yazıya yanıt vermedi. 2015’te yazdığımız yazıya da yanıt vermedi” dedi. 

Deprem Bilimci Prof. Dr. Naci Görür de, Savaş’ın açıklamaları üzerine, ifadelerini kullandı.

Görür’den gelen tepkilere yanıt

Naci Görür, mesajına gelen tepkiler üzerine şu açıklamayı yaptı:

“Arkadaşlar, lütfen benim yazdıklarımı siyasi bir terazide tartıp tartışmayın. Benim siyasetle ilgim yok. Meseleleri salt bilimsel olarak değerlendirmeye çalışıyorum. Sonuçta kim alınır, kim üzülür diye de düşünmüyorum. Son tweetim de öyle. Bu ülkede önceden geleceği bilinen depremler olmuş ve 50 binden fazla insan ölmüş. Bu depremlerle yüzleşmeyecek miyiz yani? Ne yaptık, neyi yapmadık da bu kadar kayıp verdik diye araştırmayacak mıyız yani ? Size şu kadarını söyleyeyim. Bu günkü bilim ve teknoloji eğer zamanında uygulanırsa depremin afete dönüşmesini engelleyecek ve deprem zararlarını minimize edecek niteliktedir. Sevgiyle.” 

TIKLAYIN – Hatay Belediye Başkanı Lütfü Savaş: Bakanlık kentsel dönüşüm yazımıza yanıt vermedi, dediklerimiz yapılsaydı en az yarısı ölmezdi insanların

TIKLAYIN – Prof. Dr. Naci Görür, Hatay Belediye Başkanı’nın açıklamalarına işaret etti: Bu kadar insanımızı nasıl kaybettiğimizi anlıyorsunuz değil mi?

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir