İbrahim Maalouf, 29 Haziran’da Volkswagen Arena’da müzikseverlerle buluşacak

Posted by

Müzik mesleğine klasik müzik eğitimiyle başlayan ve 20 yaşındayken birçok milletlerarası klasik müzik yarışını kazanan İbrahim Maalouf, 2000’lerin başında pop, caz ve dünya müzik sahnelerinin kıymetli isimleri ortasına ismini yazdırmayı başardı. Yayımladığı birçok albüm ve tekli ile müzik listelerinde başı çeken Maalouf; Sting, Salif Keita, Amadou & Mariam, Lhasa de Sela üzere pek çok isimle de tıpkı sahneyi paylaştı. Prodüktör, bestekar ve aranjör rollerini de üstlenen başarılı virtüözün birçok sinema müziği bestesinde de imzası bulunuyor.

İbrahim Maalouf ile İstanbul konseri öncesi bir söyleşi yaptık.

  • Dünyanın en kıymetli trompet virtüözlerinden birisi olarak enstrümanınızla nasıl bir ilginiz var?

Onsuz bir hayat olacağını düşünemeyecek kadar bağlıyım! Çaldıkça kendinizi söz edebilmek için tarafınızı buluyorsunuz. Âlâ bir müzisyen olmanın vilayetle de süratli yahut karmaşık şeyler çalmak olduğunu düşünmüyorum. Bence anahtar söz tutku. Zira tutku hayli hayal edebileceğinizden daha fazla çalabilmek istiyorsunuz.

Türk Müziği’ni seviyor

  • İlk başladığınızda bu türlü bir meslek hayal ediyor muydunuz?

Başarı benim için her gün çalışmak ve pratik yapmak demek. Muvaffakiyetten çok çalışma odaklı oldum daima. Evet başarılıyım lakin sonunda başardım diye düşünmedim. Bu uzun bir seyahat ayrıyeten bir mesleğin ne kadar kırılgan olabileceğinin de farkındayım. Muvaffakiyet şayet birinci günkü üzere çalışmazsanız sürdürülebilecek bir şey değil.

  • Türk Müziği ile aranız nasıl?

Türk Müziğini çok seviyorum. İbrahim Tatlıses ve Hüsnü Şenlendirici’yi dinliyorum. Türk müziğini her vakit sevmişimdir. Türk kültürü, Ortadoğu ve Batı müziğinin karışımı olan benim de sevdiğim müzik usulüne çok yakın.

  • Şu an üzerinde çalıştığınız özel projeler var mı?

Birkaç ay sonra kendi solo albümümü yayımlayacağım. Birçok sinema müziği üzerinde çalışmalarım devam ediyor. Ayrıyeten Fransız müzikçi Joyce Jonathan ile bir albüm yayımladım. Çok yakında ben ve Angélique Kidjo’nun düetinin yer aldığı bir albüm çıkarıyorum. Harika bir albüm olacak.

  • Türkiye hakkında rastgele bir izleniminiz ve Türk izleyicisine bir bildiriniz var mı?

Türk seyircisi benim için kusursuz. Dünyada müziğimi dinleyen beşerler elbette dinlemekten keyif alıyor lakin her şeyi anlayamayabiliyor. Müziğimin Türk insanı tarafından tam olarak anlaşıldığını derinden hissediyorum ve bu bana sahiden çok dokunuyor. l Kültür Servisi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.