İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Diyarbakır Lice’de gençlerle buluştu

Posted by

Güvenlik güçlerinin başarılı operasyonları sonucu huzur ve itimat ortamına kavuşan Diyarbakır, yıllardır terörün gölgesinde kalan doğal güzellikleriyle öne çıkıyor.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Lice ilçesinde antik çağda yerleşim yeri olarak kullanılan Bırkleyn Mağaraları’nda AK Parti Diyarbakır Gençlik Kolları’nın düzenlediği Lice Gençlik Buluşmasıprogramına katıldı.

Soylu, burada yaptığı konuşmada, Bırkleyn Mağaraları ile 8 bin yıllık bir tarihten, Büyük İskender’in konakladığı ve kendi işaretini bıraktığı mağaralardan bahsettiklerini, bunların büyük zenginlik olduğunu söyledi.

“Zengin bir medeniyetin çocuklarıyız”

Çok güçlü ve güçlü bir medeniyetin çocukları olduklarını kaydeden Soylu, Malazgirt’in kıssası aslında bu Anadolu’nun ve coğrafyamızın içerisindedir. Malazgirt’in fethinin öyküsü ile Anadolu topraklarına girişin öyküsü de hiç unutmayın ki bir birlik ve kardeşlik kıssasıdır. Kürt beyleriyle Türk beyefendilerinin ve birçoğunun birbirini bu meydanda tanıdıkları ve birbirleriyle birlikte aslında küffara karşı birlikte oldukları, birebir pahası taşıdıkları, tıpkı anlayışı taşıdıkları, güya iki kardeşin kucaklaşması üzere bize bu toprakları yurt yapmalarının tahminen de en kıymetli nişanesidir ve nişangahıdır.ifadelerini kullandı.

Terör örgütü PKK’ya çok laf söylediğini söz eden Soylu, Çok da kelam söylemeye devam ediyorum. Lakin PKK, terör örgütünün benim laflarımdan etkilendiği en değerli cümleler PKK yalnızca ülkenin gelişmesi ve kalkınmasını değil, tıpkı vakitte bir kültürel terörizmle, kültürünü de harap etmeye çalışıyor. Hislerimizi, tarihimizi, aile bağlantılarımızı, anne-baba hislerimizi, komşu münasebetlerimizi, örf adetlerimizi, geleneklerimizi, birbirimize olan muhabbetimizi, hürmetimizi, büyüklerin küçükleri davranışlarını, her birini tarumar ediyor.diye konuştu.

“Zenginliklerimizi yitirmeye çalışıyorlar”

Bakan Soylu, şöyle devam etti:

Bu toprakların güçlü, verimli ve güçlü topraklar olduğunu lisana getiren Soylu, PKK bize ne kazandırdı, bana bir tane kelam söyleyin. Lisanımızın daha uygun konuşulmasını mı sağladı? Vallahi hayır. Pekala, çocuklarımızın okullara ve üniversitelere çok daha yeterli gitmesini mi sağladılar? Pekala, bugün organize sanayi siteleri, fabrikalar ve yollar 40 yıldır onların ortaya koymuş olduğu terör sebebiyle akamete uğramadı mı? dedi.


“Bütün coğrafyanın en varlıklı bölgesi haline gelecek Diyarbakır”

Diyarbakır’ın 10 yıl, 20 yıl sonra Türkiye’nin en güçlü kenti haline geleceğini lisana getiren Soylu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

Şimdi bu Diyarbakır’ı zihninize bir görüntü kayıt aygıtı üzere kaydedin. Allah nasip edecek, 10 yıl, 20 yıl sonra Diyarbakır Türkiye’nin en güçlü bölgenin de en cazip bölge derken Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden bahsetmiyorum. Diyarbakır’ı Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ne sıkıştırabilecek kadar bilgisiz bir adam değilim. Irak’tan Suriye’ye kadar Orta Doğu’dan Orta Asya’ya kadar bütün coğrafyanın en varlıklı bölgesi haline gelecek Diyarbakır. Bunu siz görecekseniz ve yaşayacaksınız.


Bakan Soylu Bırkleyn Mağaraları’nı gezdi

Daha sonra Bakan Soylu Bırkleyn Mağaraları’nı gezdi. Burada gazetecilerin sorusu üzerine Soylu, Çok uzun yıllar terör örgütünün maalesef hakimiyetinde mağaralar olarak kalmış. Allah razı olsun güvenlik güçlerimiz, milletimiz, sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, hükümetimiz devletimiz iradesiyle işte hepsi artık birer turizm destinasyonu tarihî destinasyon olmaya aday. Mükemmel bir yer.ifadelerini kullandı.

AA’nın haberine nazaran, yapılacak çalışmalarla bölgenin artık daha faal kullanılabilecek bir noktaya getirileceğini bildiren Soylu, Lice’nin ve Liceli gençlerin buna hazır olduğunu anlattı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.