İdlib’de siviller kavurucu sıcaklarla uğraş ediyor

Posted by

Dünya genelinde artan çok sıcaklar Suriye’nin İdlib bölgesinde çadırlarda yaşayan sivilleri de olumsuz etkiliyor.

3-4 milyon sivilin yaşadığı bölgede, kuvvetli hayat şartlarına 40 derecelik sıcaklar da eklendi.

Çadırlar güçlü değil

Mevsim normallerinin epeyce üzerinde seyreden sıcaklıklarla çaba eden aileler, derme çatma çadırların sıcaklıklara güçlü olmadığını tabir ediyor.

Esed rejimi ve destekçilerinin yerinden ettiği halk, yaz mevsiminde su ıstırabıyla birlikte serinlemek için elektrik de bulamıyor.

“4×5 epatlarındaki çadırlarda yaşıyoruz”

İdlib’in güneyinden Suriye-Türkiye hudut çizgisindeki Azrak Kampı’na sığınan Abdurrahman Raad, “4×5 ebatlarındaki çadırlarda yaşıyoruz. Plastikle üstü kapatılmış çadırlarda ne yazın sıcaktan ne de kışın soğuktan korunabiliyoruz.” dedi.

“Pervane de çalışmıyor”

Sıcaklıkların 40 derecenin üzerinde seyrettiğini ve çok sıcak günler geçirdiklerini belirten Raad, “Elektrik yok, münasebetiyle pervane de çalışmıyor. Bunalıyoruz. Güç günler yaşıyoruz.” diye konuştu.

“Naylon çadırda hayatı siz düşünün”

AA’nın transferine nazaran; Mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklığına ne yaşlıların ne de çocukların dayanabildiğini söyleyen MeryemSattuf, “Çocukları serinletmek için yıkamak zorunda kalıyoruz. Hava sıcaklığı 40 derecenin çok üzerinde. Naylon çadırda ömrü siz düşünün” sözlerini kullandı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.