İSKİ’den arıza açıklaması: Anında müdahale edildi, sorun giderildi

Posted by

Başakşehir Şahintepe’de su borusunda meydana gelen patlamayla ilgili İSKİ açıklama yaptı. Açıklamada arızanın meydana geldiği isale sınırının, 8 kilometre uzunluğunda ve 1.60 metre çapında epeyce büyük bir sınır olduğuna dikkat çekilerek “Arıza ihbarının alınmasını müteakip suyun kesilmesi, sınırın uzunluğuna ve çapına bağlı olarak vakit almaktadır. Arızaya anında müdahale edilmiş ve sorun giderilerek kente su verilmeye başlanmıştır” denildi.

İSKİ’den yapılan yazılı açıklamada “Bazı basın yayın organlarında ve toplumsal medya hesaplarında Şahintepe İsale Çizgisinde yaşanan arıza mevzu edilerek tenkitlerde bulunulmuştur. Şunu bilhassa belirtmek isteriz ki İSKİ, İstanbul’a toplam uzunluğu 23 bin kilometreyi bulan içme suyu ağı ile hizmet vermektedir. Bu uzunluk, ekvatorun uzunluğunun yarısından daha fazladır” denildi.

“ANINDA MÜDAHALE EDİLDİ”

Bu büyüklükte bir su şebekesinin işletilmesi sırasında vakit zaman arızalar yaşanabileceği belirtilerek “İdaremiz, bu arızalara 365 gün 24 saat temeline nazaran süratle müdahale etmektedir. Son arızanın meydana geldiği isale sınırı, 8 kilometre uzunluğunda ve 1.60 metre çapında epeyce büyük bir çizgidir. Arıza ihbarının alınmasını müteakip suyun kesilmesi, çizginin uzunluğuna ve çapına bağlı olarak vakit almaktadır. Boru arızalarımızın sayısı öteki büyükşehirlerle karşılaştırıldığında, İstanbul’da yaşanan arıza sayısının olağan bedellerde olduğu görülecektir” denildi. Kelam konusu arızaya da anında müdahale edildiği kaydedilerek “Sorun giderilerek kente su verilmeye başlanmıştır. Çizginin yine dolması ve basınçlanması vakit alacaktır” tabirleri kullanıldı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.