İSKİ’den trafiği de etkileyen su borusu arızasıyla ilgili açıklama

Posted by

İSKİ’den yapılan yazılı açıklamada, bugün birtakım basın yayın organları ve toplumsal medya hesaplarında Şahintepe İsale Çizgisi’nde yaşayan arıza mevzu edilerek tenkitlerde bulunulduğu aktarıldı.

İSKİ’nin İstanbul’a toplam uzunluğu 23 bin kilometreyi bulan içme suyu ağı ile hizmet verdiği belirtilen açıklamada, bu uzunluğun “ekvatorun uzunluğunun yarısından daha fazla” olduğu tabir edildi.

Açıklamada, böylesi bir su şebekesinin işletilmesi sırasında vakit zaman arızaların yaşanabildiği anlatılarak, şunlar kaydedildi:

“İdaremiz, bu arızalara 365 gün 24 saat aslına nazaran süratle müdahale etmektedir. Son arızanın meydana geldiği isale sınırı, 8 kilometre uzunluğunda ve 1,60 metre çapında hayli büyük bir sınırdır. Arıza ihbarının alınmasını müteakip suyun kesilmesi, çizginin uzunluğuna ve çapına bağlı olarak vakit almaktadır. Boru arızalarımızın sayısı başka büyükşehirlerle karşılaştırıldığında, İstanbul’da yaşanan arıza sayısının olağan bedellerde olduğu görülecektir. Haberlere husus olan arızaya da anında müdahale edilmiş ve sorun giderilerek kente su verilmeye başlanmıştır. Sınırın yine dolması ve basınçlanması vakit alacaktır.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.