İsveçli Bakan Linde: PKK’yı terör örgütü olarak birinci biz tanıdık

Posted by

Rusya telaşı nedeniyle NATO’ya girmek isteyen İsveç, 1980’lerden bu yana PKK’lı teröristlerin sonuncu rotası halinde. İsveç’te siyasetçiler, PKK’nın AB terör örgütleri listesinden çıkarılması için teşebbüslerde bulundu. Örgüt ülkede, kültür-dil temalı dernekler aracılığıyla para buluyor, militan devşiriyor ve lobi faaliyetleri yürütüyor. PKK’lı teröristler, siyasi partiler ve STK’larla iç içe bulunuyor. İsveç, PKK/YPG’ye finansal dayanak de veriyor.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN HALİ NET

Tüm bu sebepler nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan net bir tutum sergileyerek, terör örgütlerini destekleyen İsveç ve Finlandiya’nnın NATO’ya girmesine müsaade edilmeyeceğini her fırsatta yineliyor. Birçok ülkenin Türkiye’yi ikna uğraşları sürerken, İsveç’ten de yeni bir açıklama geldi.

‘YAYGIN DEZENFORMASYON YAPILIYOR’

İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “yaygın dezenformasyon nedeniyle” İsveç’in PKK’yı terör örgütü olarak tanıyan birinci ülke olduğunu hatırlatmak istediğini bildirdi. Kararın Olof Palme hükümeti periyodunda alındığını anımsatan Linde, Avrupa Birliği’nin (AB) onu 2002’de takip ettiğini belirtti. Linde, “Bu konum değişmedi.” tabirini kullandı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.