İsviçre, Uygur Türklerine yönelik baskı nedeniyle Çin elçisini çağırdı

Posted by

İsviçre Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği’nin Sincan’daki insan hakları ihlallerine dair açıkladığı rapora değinilerek, “keyfi ve ayrımcı tutuklama” uygulamalarının telaş verici olduğu kaydedildi.

İsviçre Dışişleri Bakanlığı, Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki insan hakları durumundan duydukları kaygıları iletmek için Çin’in İsviçre Büyükelçisini bakanlığa çağırdı.

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin 31 Ağustos’ta Sincan’daki insan hakları ihlallerine dair açıkladığı rapora değinilerek, raporda yer alan “keyfi ve ayrımcı tutuklama” uygulamalarının tasa verici olduğu kaydedildi. Açıklamada, “İsviçre, temel insan haklarına hürmet duymak için en yanlışsız yolun, Pekin idaresiyle yapan diyalog kurmaktan geçtiğini düşünmektedir” sözü kullanıldı.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin Sincan’daki hak ihlallerine dair raporunda, Çin hükümetinin “terör ve aşırılıkla mücadele” ismi altında bölgedeki Müslüman azınlığa baskı uyguladığı doğrulanmış, bu uygulamaların insanlık cürmü teşkil edebileceği vurgulanmıştı. Uygurların tutulduğu “yeniden eğitim kampları” da raporda değerlendirilmiş, burada tutulan bireylere makus muamele edildiği bilgisi paylaşılmıştı.

Çin Dışişleri Bakanlığı, rapordaki tezleri “tamamen yasa dışı ve yersiz” sözleriyle yalanlamıştı. (AA)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.