Kanal İstanbul İsrail Basınında Yorumlandı

İsrail basınından Haaretz, Kanal İstanbul projesinin bölgede büyük etki oluşturacağını aktarırken, Türkiye’nin projeden elde edeceği gelire dikkat çekti ve Rusya’nın projeden endişe duyduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Kanal İstanbul projesinin temelleri yaz aylarında atılması planlanıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, ülkeye tam anlamıyla bağımsızlık ve egemenlik kazandıracağını söylediği dev proje ile Karadeniz, Marmara Denizi’ne bağlanacak.

‘’BÖLGEYİ DEĞİŞTİREBİLİR’’

İsrail basınından Haaretz gazetesi de Kanal İstanbul projesi hakkında bir haber paylaştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, projeyi gerçekleştirmek için harekete geçtiğini belirten gazete, ‘‘Erdoğan’ın Karadeniz’i Marmara Denizi’ne bağlayan ve  İstanbul’a hakim bir kanal inşa etme hayalinin gerçekleşmesi bölgeyi değiştirebilir.’‘ görüşünü paylaştı.

”TÜRK HALKINA YENİ İMALAT VE HİZMET İŞİ”

Kanal İstanbul projesinin, İstanbul Boğazı’ndaki deniz trafiği nedeniyle daha önce 1990’larda gündeme geldiği belirtildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın plan için ekonomik nedenler sunduğu, projenin çıktılarından birinin de istihdam olduğu bildirildi.

Haberde, ‘‘Uzmanlar, kanal trafiğinin ülkeye yılda on milyarlarca dolar kazandıracağını söylüyor. Kanal boyunca oluşan işletmeler, Türk halkına on binlerce yeni imalat ve hizmet işi sağlayacak.’‘ denildi.

‘’PROJE RUSYA’YA MEYDAN OKUYOR’’

‘‘Erdoğan’ın Kanal İstanbul projesi Rusya’ya meydan okuyor’‘ diyen gazete, ‘‘kara mayını’‘ olarak nitelendirdiği projenin hayata geçmesi halinde bölgenin ‘‘sarsılacağını’‘ ifade etti.

Bu görüşün gerekçesi, ‘‘Moskova’nın endişesinin ana nedeni Türkiye’nin Ukrayna’ya sahip çıkması değil. Moskova, (Karadeniz’de) bir çatışma sırasında Batılı savaş gemilerine yeni bir rota verileceğinden endişe ediyor.’‘ şeklinde açıklandı.

CUMBURBAŞKANI’NIN KANAL İSTANBUL AÇIKLAMASI

Geçen hafta Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesi’nde düzenlenen Kütüphane Söyleşileri’nde, gençlerle bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kanal İstanbul ile ilgili şunları söylemişti:

‘‘Karadeniz’den ve Marmara tarafından gelen gemilerin oralarda bekleme veya beklememe, bu süreçler, hepsi bizim kudretimizde. Bunun Montrö ile yakından uzaktan bir alakası da yok. Montrö, İstanbul Boğazı ile alakalı bir sözleşmeydi. Burada kendi bağımsızlığımızı, kendi egemenliğimizi tamamen tesis ettiğimiz bir eser kazandırıyoruz.

Montrö ile yakından uzaktan alakası olmayan böyle bir Kanal İstanbul bizi çok daha huzurlu, rahat kılacaktır. Kanal İstanbul’umuzu, İstanbul’umuza kazandırdığımızda, İstanbul çok çok büyük bir zenginliğe kavuşmuş olacak, İstanbul Boğazı da çevrecilik açısından ciddi manada rahatlayacaktır.’‘

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir