Kars’ta bozkırın ortasındaki ‘vaha’ büyülüyor

Posted by

Kars’ın Selim ilçesinde 54 yıl evvel Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nda çalışan personeller tarafından ağaçlandırılan, yeşil imajıyla adeta göz kamaştıran, yöre halkı ortasında ‘bozkırın ortasındaki vaha’ olarak bilinen tarihi ‘Benliahmet Tren İstasyonu’ her mevsim yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

Kenti tanıtıyor

TCDD tarafından 1969 yılında Doğu Anadolu’daki tren yolları ile tren istasyonları etrafına, ağır kar yağışının rayları olumsuz etkilemesini engellemek hedefiyle dikilen yaklaşık 20 bin çam, hem bölgenin görünümü değiştirdi.

Çam ağaçları hem de kentin tanıtımına kıymetli katkı sağlıyor.

“Ağaçlandırılmış bir istasyon”

Bozkırın ortasındaki “vaha”yı fotoğraflamak üzere bölgeye gelen fotoğraf sanatkarı Adem Alp, “1969 yılından beri Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’na ilişkin bir tren istasyonu, Selim ovasının ortasında adeta ağaçlandırılmış bir istasyon… Geçmişten günümüze kadar gelen bir hoşluğa sahip.” dedi.

Ulaşıma katkısı da cabası

Yaz aylarında görsel şölen sunan Benliahmet Tren İstasyonu, Bakü-Tiflis Kars Demiryolu ve Doğu Ekspresi tren çizgisi olarak ulaşıma da kıymetli katkı sağlıyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.