Konut kampanyasının tüm detayları! Bakan Kurum sayı ve tarih verdi

Posted by

Birinci olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın muştusunu verdiği yeni konut projesiyle birlikte konut sahibi olma hayali kuran binlerce vatandaş projeden faydalanabilecek. Hürriyet Muharriri Abdülkadir Selvi, mevzunun ayrıntılarını Etraf ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’dan öğrenerek köşe yazısında aktardı.

İşte yeni konut projesinin tüm ayrıntılarının yer aldığı köşe yazısı:

Güne Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’la Etraf Haftası aktifliği için bir ortaya gelerek başladık.

Altındağ Belediye Lideri Asım Balcı da bize eşlik etti.

Nerede bir ortaya geldik? Ankara Millet Bahçesi’nde.

Millet Bahçesi olmadan evvel hudutlu bir halde kullanılan bir alandı. Artık kütüphanesiyle, yeşil alanıyla Ankaralıların nefes aldığı yerlerden biri oldu.

KİRA VE KONUT SORUNU

Etraf Bakanı Kurum’la Etraf Haftası etkinliğinde bir ortaya geldik ancak iddia edersiniz ki birinci soru kira artışlarıyla ilgili hususta geldi. İkinci soruyu siz varsayım edin.

Bildiniz. İkinci soru da konut yapmak isteyen vatandaşlara Hazine topraklarının tahsisi ve konut üretimiyle ilgiliydi.

Kiraların astronomik bir formda arttığı, konut fiyatlarının roket süratiyle yükseldiği bir sırada çiçeğin, böceğin konuşulması beklenmez.

Zira halkın gündemi o.

KİRALARA YASAL DÜZENLEME GELİYOR

Akıl almaz bir halde yükselen kira konusundaki düzenleme yolda. Bakan Murat Kurum’un verdiği bilgiye nazaran 8-10 gün içinde Meclis’e sunulacak. Bu demektir ki haziran ayı içinde yasalaşacak.

İşte Bakan Kurum’un bu husustaki açıklaması:

“Kira artışlarını 1 yıllık TÜFE’ye nazaran yapmak zorundayız. Lakin fahiş artırım yapanlar var. Bu artırımlar Borçlar Kanunu’na alışılmamıştır. Fahiş kira artışına maruz kalan vatandaşlarımız mahkemelere başvurmak zorundadır. Mahkemeler de Borçlar Kanunu’na nazaran karar vermek zorundadır. Yasal oranların üzerinde artırım yapıldığı şikâyetleri var. Vatandaşlarımız yüksek kira artışlarını bize bildirebilirler. Dört bakanlığımız konut sahiplerini ve kiracıları keyifli edecek formda çalışıyor. 1 hafta 10 gün içinde Sayın Cumhurbaşkanı’mız bu çalışmayı kamuoyuyla paylaşacak. Akabinde da yasal düzenlemeyi Meclis’e sunup kanunlaştıracağız.”

KONUT KAMPANYASI GELİYOR

Kira ve mesken fiyatlarındaki artışı dengelemenin bir yasal tarafı bir de arz tarafı var. Bakan Murat Kurum da hatırlattı. Bir devir konut fazlası oluşmuştu. Satışları teşvik etmek için kampanyalar düzenlenmişti. Artık konut açığı var. Etraf Bakanı Kurum, ağustos ayında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılacağı bir konut seferberliği başlatacaklarını açıkladı. Bakan Kurum, “81 vilayette lakin en çok konut muhtaçlığı olan vilayetlerde konut üreteceğiz. Beşerler aidat öder üzere taksit ödeyecek” dedi.

KONUTLARIN MALİYETLERİ

‘TOKİ konut yapacak da bu işin maliyeti ne olacak? Mortgage oranları ve TÜFE’ye nazaran olursa bu yüksek bir maliyet getirmeyecek mi?’ tarafındaki sorular çok geldi.

Etraf Bakanı bu işi çok yeterli bilen birisi. İşe arsa maliyetlerinden başladı.

1- Konut maliyetlerinin yüzde 30-40’ı arsa fiyatlarından kaynaklanıyor. TOKİ’nin yapacağı konutlarda arsa maliyetlerinden kaynaklı bir artış yaşanmayacak. Bu, konut üretiminde yüzde 30-40 oranında daha düşük bir maliyet olacak demektir.

TÜFE ORANININ ALTINDA OLACAK

2- Mortgage kredisi yahut enflasyon oranı bizim uygulamamızın tam aksisi. TOKİ konutlarını TÜFE’ye endeksli olarak düzenliyoruz lakin TÜFE’yi de yüzde 10’u aşmayacak halde düzenliyoruz. Yani enflasyon oranıyla eşgüdümlü değil. Biz enflasyon oranının ve Merkez Bankası’nın faiz oranının altında bir oranda fiyat düzenlemesi yapıyoruz.

FİYAT DÜZENLEMESİ

Ekonomist değilim lakin ‘TOKİ’nin kampanyasında yıllık artış oranları nasıl tespit edilecek?’ sorusunun peşine de düşmedim değil. Örneğin TÜFE yıllık yüzde 120 çıksa bile fiyat artışında TOKİ’nin temel alacağı oran yüzde 10 olacak.

KONUTLARDAN KİM YARARLANACAK

Etraf Bakanı Murat Kurum’a bu konutların kime satılacağı da soruldu. “Bu projeleri meskeni olmayan dar gelirli vatandaşlar için yapacağız” dedi.

Pekala ödeme konusunda devletin katkısı olacak mı?

Bakan Kurum bu soruya şu karşılığı verdi: “Maliyetleri birebir yansıtmayacağız. Toplumsal konut kampanyasını 600-700 bin lira olarak başlatmayacağız. Konut alıcılarına takviye vereceğiz.”

HAZİNE YERLERİ PEŞKEŞ Mİ ÇEKİLİYOR

Hazine topraklarının konut yapmak isteyen vatandaşlara verileceğine yönelik haberler üzerine, “Hazine yerleri peşkeş çekiliyor” diye manşetler atılmaya başlandı. Etraf Bakanı Murat Kurum’a, “Hazine yerlerini peşkeş mi çekiyorsunuz?” diye sorduk. Etraf Bakanı, “Evet” dedi. “Hazine topraklarını dar gelirli vatandaşlarımıza peşkeş çekiyoruz.”

Murat Kurum’un kelamları motamot şöyle, ”Alt gelir kümesinde olan ve mesken sahibi olmayan insanlarımıza Hazine yerlerini vermek peşkeş çekmekse evet biz vatandaşımıza Hazine topraklarını peşkeş çekiyoruz.”

HAZİNE TOPRAKLARI HANGİ KOŞULLA VERİLECEK

Etraf Bakanı’na bu hususta üst üste sorular sorduk. Ben özetleyerek aktarayım. “Hazine yerleri konutu olmayan vatandaşlara verilecek. Arsayı aldığında konutu yaptığı müddette fotoğraf, harç ve KDV muafiyeti üzere dayanaklar vereceğiz. Hazine toprağını tahsis ederken muhakkak bir mühlet elden çıkarmama koşulu koyacağız. TOKİ konutları da 5 yıl ve taksidi bitmeden devredilemiyor. Hazine topraklarını de aşikâr bir müddet devredemeyecekler. Buradaki gayemiz alt gelir grubundakileri, konutu olmayanları mesken sahibi yapmaktır.”

GARİBANIN KONUTU OLMASIN MI

Bakmayın siz hazine topraklarını peşkeş çekecekler palavrasını ortaya atanlara. Onların tuzu kuru. Kendileri Bodrum’da, Marmaris’te, Ayvalık’ta, Datça’da yaşarlar. Yazın kıyılardan, kışın tatilden gelmezler. Yazlık ve kışlık konutları olur. Başını sokacak meskeni olmayan gariban vatandaşa mesken yapması için Hazine yerlerinin tahsis edilmesini peşkeş çekmek olarak değerlendirirler.

Garibanın konutu olmasın mı?

Olsun. Hem de evvel garibanın meskeni olsun.

Ancak bunlara kalırsa olmasın.

Benden duymayın ancak ağustos ayında başlatılacak konut kampanyasında maksat 100 bin konut…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.