Lagarde: Yeşil güce geçiş fiyatları yükseltecek

Posted by

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Lideri Christine Lagarde, yeşil güce geçiş sürecinin enflasyonu körükleyebileceği ihtarında bulundu.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Lideri Christine Lagarde, global iktisadın yeşil güce geçiş sürecinin orta vadede fiyatları artıracağı, hatta enflasyonu körükleyebileceğini söyledi.

Bank for International Settlements tarafından düzenlenen konferansta konuşan Lagarde, “Orta vadede, yeşil güce geçiş maliyetlerinin artmasının yaratacağı baskı elbet daha kuvvetli olacaktır. Bunun sebebi karbon yoğunluğunu azaltma ve geçiş olacak,” dedi.

Lagarde, dünyanın yeşil güce geçişte daha azimli olması gerektiğini, bunun karbon fiyatlarına üst hakikat baskı uygulayacağını, hatta muhtaçlık duyulan metal ve minerallerin maliyeti de artıracağını söyledi.

Euro bölgesinde enflasyon, güç ve besin fiyatlarındaki yüksek oranlı artışların tesiriyle mayısta yüzde 8,1’e ulaşarak rekor kırmıştı.

ECB’nin gecelik mevduat faizi yüzde eksi 0,50, siyaset faizi yüzde 0, marjinal fonlama faizi de yüzde 0,25 düzeyinde bulunuyor. (REUTERS)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.