Magnezyum kilo vermeye yardımcı olur mu? Zayıflamak için magnezyum nasıl kullanılır?

Posted by

Magnezyum bedende en çok bulunan dördüncü mineraldir. 300’den fazla enzimatik tepkide kofaktör olarak yer alan magnezyum, DNA ve RNA üretiminde, protein sentezinde ve güç metabolizmasında rol oynar. Ayrıyeten, kas kasılma sürecinde ve tansiyon düzeylerinin düzenlenmesinde ve tıpkı vakitte kalp işlevinde ve hudut ikazlarının iletilmesinde yer alır.

Bazı çalışmalar, magnezyum eksikliğinin çok kiloya neden olabileceğini gösteriyor. Bu eksiklik bedeni çeşitli istikametlerden etkileyebilir ve genel olarak yağ dokusu birikimini destekleyebilir.

Peki, kilo vermek için magnezyum almak mümkün mü?

Magnezyum kilo vermenize nasıl ve neden yardımcı olur?

Hipomagnezemi, kandaki düşük magnezyum düzeyleridir. Bu duruma çölyak hastalığı, bağırsak emilim bozukluğu, inflamatuar bağırsak hastalıkları üzere sıhhat sıkıntıları neden olabilirken, en yaygın neden yetersiz besin alımıdır.

Çalışmalar, dünya nüfusunun büyük bir kısmının önerilen günlük magnezyum ölçüsünden daha azını aldığını ve eksikliğin yaygın olduğunu göstermektedir.

Magnezyum eksikliği, işlenmiş ve sıhhatsiz besinlerin fazla tüketimine ve birebir vakitte kuruyemişler, sebzeler ve baklagiller üzere doğal magnezyum kaynaklarının düşük tüketimine dayanan Batı biçimi beslenmeyle alakalıdır.

Bu beslenme şekliyle birlikte global seviyede değerli bir sorun olan obezite de ortaya çıkar. Obezite, hareketsiz bir ömür üslubu ve sıhhatsiz diyetlerden kaynaklanır ve çeşitli besin eksiklikleri obezitede yaygındır. Obez beşerler çoklukla magnezyum eksikliği yaşar. Çalışmalar, magnezyum alımı ile birtakım obezite belirteçleri ortasında karşıt bir münasebet olduğunu göstermektedir. Örneğin beden kitle indeksi ve bel etrafı, yüksek olan insanlarda magnezyum eksikliği gözlemlenmiştir.

Bu duruma, magnezyumun metabolik seviyedeki değeri de eklenir. Bedende glikoz yakımının yollarının kimi anahtar enzimleri magnezyuma bağımlıdır ve verimli olması için magnezyumun kâfi olması gerekir. Magnezyum eksikliği, glikoz metabolizmasını bozarak yağ olarak depolamasına neden olur. Bu sistem, kalorilerinin birçoklarını kolay şekerlerden ve rafine tahıllardan alan obez şahıslarda daha çabuk bozulur.

Magnezyum eksikliği, ayrıyeten insülin direnci ile bağlıdır. İnsülin direnci, yağ birikimini kolaylaştıran bir durumdur. Kâfi magnezyum alımı, yağların metabolizmasını takviyeler ve yağ yakımını artırır.

Magnezyum eksikliği, uyku kalitesini de tesirler. Uykusuzluk, açlığı uyaran ve çok kalori alımını tetikleyen bir hormon olan ghrelin salınımı ile bağlıdır. Son olarak, magnezyum eksikliği kronik olarak yükselen kortizol (stres hormonu) düzeyleri aracılığıyla duygusal beslenmeye ve çok yemeye neden olabilir.

Yeterli ölçüde magnezyum alımı, şeker metabolizmasını verimli hale getirir, insülin hassaslığını geliştirir ve yağ yakımını takviyeler. Tüm bunlar, kilo vermeye yardımcı olur. Magnezyum ayrıyeten gerilim düzeylerine ve uyku kalitesine tesir ederek açlığın yönetilmesine de yardımcı olur.

Peki magnezyum kilo verdirir mi? Kilo vermenin her durumda gerçek ayarlanmış bir diyetle gerçekleşebileceğini unutmayın, fakat kâfi magnezyum alımı sağlıklı bir diyetle birlikte kilo vermeyi amaçlayan bir bireye kuşkusuz yardımcı olacaktır.

Zayıflamak için magnezyum nasıl kullanılır?

Dengeli bir diyet ile birlikte sağlıklı bireylerin magnezyum için önerilen alım düzeylerine ulaşması hayli kolaydır. Bir yetişkin için kıymetler günde 250 ile 350 mg ortasındadır.

Magnezyum kaynakları baklagiller, sert kabuklu yemişler ve yağlı tohumlar, ayrıyeten tam tahıllar, yeşil yapraklı sebzeler ve kimi meyvelerdir (örneğin muz, incir, avokado).

Bir eksiklik durumunda, uygun formüle edilmiş eserlerle magnezyum desteği almak da mümkündür. Zayıflama diyetini desteklemek için yeterli emilen bir form olan organik magnezyum sitrata başvurmak mümkündür.

Bir yetişkin için günlük azamî magnezyum ölçüsü yaklaşık 430 mg’dır. Toz olarak alınıyorsa, biraz sıcak suda eritilmesi ve öğün ortalarında tüketilmesi tavsiye edilir. Her durumda, magnezyum desteği muhtaçlığına ait uygun değerlendirmeleri yapabilecek bir beslenme uzmanında tavsiye alınmalıdır.

Yan tesirlere dikkat edin

Magnezyum destekleri kimi durumlarda sakıncalıdır. Örneğin böbrek ve kalp hastalıkları ve tiroid işlev bozukluklarında kullanılmamalıdır.

Genel olarak çok magnezyum alımı kimi olumsuz tesirlerle kontaklı olabileceğinden, önerilen günlük ölçüsü aşmamak değerlidir. Çok magnezyum alımı mide bulantısı, ishal, karın ağrısı, düşük tansiyon ve uyku haline yol açabilir. Ayrıyeten baş dönmesi ve nefes almada zorluk görülebilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.