Menderes’ten çöp akıyor, yetkililer bakıyor

Posted by

Ülkemizde son yıllarda en fazla kirletilen ırmakların ortasında olan Büyük Menderes Irmağı, havzadaki birçok endüstriyel tesislerden ve yerleşim yerlerinden gelen atıklarla süratle çöp ırmağa dönüşüyor. Ekosistemi Müdafaa ve Tabiat Sevenler Derneği EKODOSD, DSİ’nin bariyer sistemini ivedilikle devreye sokmasını istedi.

Binlerce yıldır havzadaki biyolojik çeşitliliğe ve bölge beşerlerine katkı sağlayan Büyük Menderes Irmağı, bir yandan zehir üzere akan sularıyla öteki yandan çağımızın en değerli meseleleri ortasında olan çöplerle boğuşuyor.

Üst havzalardan başlayarak tüm yerleşimlerden dereler, çaylar vasıtasıyla menderese taşınan zirai ilaç kutuları, plastik eşya ve naylonlar, içecek şişeleri, konserve kutuları, petler; “Su götürür” mantığıyla atılan domuz, inek, köpek üzere hayvan leşlerinin alt havzada bulunan iki noktada toplandığını söyleyen EKODOSD Lideri Bahattin Şoför, bu noktalarda daha evvel kullanılan bariyer sistemlerinin tekrar devreye sokulmasını istedi.

ÇÖPLER, LEŞLER BAFA GÖLÜ VE DENİZE

Çöplerin toplandığı iki noktadan birinin sulama mevsimlerinde kapakları kapatılarak suların kanallara verildiği Söke Regülatörünün önü olduğunu belirten Şoför, “Çöpler regülatör önünde giderek büyüyen adacıklar oluşturduğundan, DSİ Bölge Müdürlüğü tarafından yüzer bariyer sistemi tesisi yapılarak çöpler kepçelerle toplanmaktaydı. Fakat yüzer bariyer sistemi şu anda kıyıya çekilmiş durumda olduğundan fonksiyonunu yitirmiş ve kıyıda atıl bir biçimde duruyor.

Çöplerin hepsi regülatör kapaklarında birikiyor. Sulama döneminin bitmesiyle birlikte kapaklar açılacak ve toplanan tüm çöpler ve hayvan leşleri Ege Denizi’ne ve kısmen de Bafa Gölü’ne ulaşacak” dedi.

TARİHİ TAŞ KÖPRÜ YIKILABİLİR

Çöplerin toplandığı öteki noktanın ise arkeolojik sit kapsamında olan Sarıkemer Taş Köprüsü olduğunu belirten EKODOSD Lideri Şoför, su yüzeyinde bulunan atıkların tarihi taş köprüye büyük baskı oluşturarak yıkılması riski oluşturacağını kaydetti.

“Hem Tarihi Taş Köprünün ziyan görmemesi, hem de Barselona Mukavelesi (Akdeniz’in Kirliliğe Karşı Korunması Sözleşmesi) çerçevesindeki yükümlülüklerimizin yerine getirilmesine katkıda bulunulması için her iki alanda biriken çöplerin acilen alınması gerekiyor” uyarısı yaptı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.