Meteoroloji 6 ili “kırmızı kodla” uyardı, AFAD alarm durumuna geçti!

Posted by

Gece yarısından sonra sağanak yağışların tesirini artıracağını belirten Meteoroloji, sel ve su baskını üzere olumsuzlara karşı önlemli olunmasını istedi. İkaz sonrası alarm durumu alan AFAD; EGM, Jandarma, TSK ve Kıyı Güvenlik üzere kolluk kuvvetlerinin yanında DSİ ve belediyelerin teyakkuza geçirildiğini duyurdu.

Batı Karadeniz’de tesirli olan yağışlar sonrası bölgeyi sel aldı. Bilhassa Bartın, Karabük, Zonguldak ve Kastamonu’da meskenleri su bastı dereler taştı heyelanlar meydana geldi. Meteoroloji’den yapılan açıklamada, Batı Karadeniz’de hala devam eden yağışlar bu gece yarısından itibaren şiddetini artıracak.

BAKAN SOYLU UYARDI:

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ”Dünden itibaren meteorolojinin ihtarlarıyla sel riskine karşı Kastamonu, Sinop, Bartın, Karabük, Zonguldak ve tüm Batı Karadeniz’de; Valilerimiz, kaymakamlarımız, AFAD Teşkilatımız ve tüm paydaş kurumlarımızla TEYAKKUZDAYIZ. Lütfen ikazları dikkate alalım.” sözlerini kullandı.

METEOROLOJİ 6 İLİ KIRMIZI KODLA UYARDI, AFAD ALARMA GEÇTİ

Bartın, Düzce, Karabük, Kastamonu, Sinop, Zonguldak’ı “kırmızı kodla” uyaran Meteoroloji, sel ve su baskını üzere aksiliklere karşı önlemli olunmasını istedi. Meteoroloji’nin uyarısı sonrası Afet ve Acil Durum İdaresi Başkanlığı (AFAD) alarma geçti.

AFAD’dan yapılan açıklamada şu tabirler kullanıldı:

“Meteoroloji’den alınan bilgilere nazaran Batı Karadeniz’de hala devam eden yağışlar, bu gece saatlerinden itibaren şiddetini artıracaktır. Türkiye Afet Müdahale Planı kapsamında; ilgili afet kümeleri AFAD İdare Merkezi’nde küme temsilcilerinin iştirakiyle toplanmıştır.

KOLLUK KUVVETLERİ VE KAMU KURUMLARI TEYAKKUZA GEÇİRİLDİ

Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma, TSK, Kıyı Güvenlik Komutanlığı meteorolojik ikaz verilen vilayetlerde yaşanabilecek aksiliklere karşı teyakkuza geçirilmiştir. Emniyet’ten 1 helikopter Sinop vilayetine, Kıyı Güvenlik’ten 1 helikopter Bartın, Amasra’ya görevlendirilmiştir. Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü kamu kurumları ve belediyeler, yaşanabilecek aksiliklere dayanak vermek gayesiyle, iş makinesi ve işçi görevlendirmek üzere teyakkuza geçirilmiştir. Ayrıyeten, meteorolojik ikaz verilen vilayetlere hudut ve yakın tüm vilayetler teyakkuza geçirilmiştir.

AFAD’DAN 104 İŞÇİ ALANDA GÖREVLENDİRİLDİ

Bakanlığımızca; Ankara, Afyonkarahisar, Bursa, Eskişehir, İstanbul, Aksaray, Balıkesir, Samsun, Trabzon, Kayseri, Erzurum, Tokat ve Sakarya vilayetlerinden Bartın, Düzce, Kastamonu, Zonguldak ve Sinop vilayetlerine, toplamda 104 işçi, 14 araç ve 10 bot görevlendirilmiştir.”

KIRMIZI İKAZ NE MANAYA GELİYOR?

Hava durumu çok tehlikelidir: Son derece kuvvetli bir meteorolojik hadise varsayım edilmektedir. Büyük hasar ve kayıpların oluşması olasıdır. Bu hadiseler birçok durumda geniş bir alan üzerinde hayatı tehdit eder. Yeni meteorolojik şartlar ve kestirimler sıklıkla takip edilmelidir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.