Miçotakis’ten Erdoğan’a davet: Diyalog kanallarını açık tutalım

Posted by

Kıbrıs Rum Kesiti Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ile Lefkoşa’de görüşen Miçotakis, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Yunanistan ile ilgili açıklamalarına cevap verdi. Miçotakis, Türkiye ile bağlantı kanallarını açık tutarken tansiyonu azaltmak için en uygun yaklaşımı benimseyeceklerini bildirdi.

AFP’de yer alan habere nazaran; Kıbrıslı Rumlarla birlikte ülkesinin memleketler arası hukuktan doğan haklarını koruyacağını söz eden Miçotakis, “Diplomatik sonları aşan telaffuzlara sakin bir kararlılık ve soğukkanlılıkla her vakit karşı çıkacağız.” sözünü kullandı.

Türkiye ile diyaloğu kesme yanlısı olmadıklarını tekrarlayan Miçotakis, “Bu yaklaşımın sonunda gerçek olduğunu ve yakında sakin sulara döneceğimizi, en sıkıntı şartlarda bile bence asla kapanmaması gereken irtibat kanallarını her vakit açık tutmamız gerektiğini düşünüyorum.” dedi.

ERDOĞAN: YUNANİSTAN BAŞININ DERMANINA BAKSIN

Cumhurbaşkanı Erdoğan cuma namazı sonrası Yunanistan’la Yüksek Seviyeli Stratejik Kurul Toplantısı konusunda açıklamalarda bulundu.

Yunanistan ile ilgili sürece dair değerlendirmelerinin sorulması üzerine Erdoğan, “Yunanistan’la ilgili olarak bilhassa sürece yönelik tepkilerimi ortaya koydum. Dürüst siyasetçi karşımda olmadığı sürece bunlarla bir daha görüşmeyeceğimi ve Yüksek Seviyeli Stratejik Kurul toplantılarımızı bitirdiğimizi ve ‘Yunanistan’la Yüksek Seviyeli Stratejik Kurul Toplantısı da yapmayacağız’ dedik. Bu yıl yapılacak olan bu toplantıyı da yapmıyoruz. Bu ne demektir? Bundan herhalde daha net, daha açık bir rest olmaz. Böylelikle Yunanistan bundan sonra başının devasına baksın.” tabirlerini kullandı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.