Milyonların beklediği büyük gün geldi: Erdoğan bugün açıklayacak

Posted by

Kamu çalışanlarının gözü bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlık edeceği Kabine toplantısına çevrildi. Ek gösterge düzenlemesinin bugün yapılacak Kabine toplantısında da kıymetlendirilerek metne son formu verilecek.

Yasa teklifi daha sonra Meclis Başkanlığı’na sunulacak. Beştepe’de yapılan sunuma nazaran 2 milyon 148 bin emeklinin yüzde 24’ünün ek göstergesi bulunmuyor, yüzde 25’i de 2200-3000 ortasındaki düşük göstergelilerden oluşuyor.

Polis, öğretmen, hemşire, din vazifelisi ve öteki meslek kümeleri ek gösterge kapsamına alındı. Ek gösterge artışı, memuriyete 2008 yılından evvel başlayanların emekli aylıklarında direkt artış halinde yansıyacak.

3600 EK GÖSTERGE İLE EMEKLİ MAAŞLARI YÜZDE 20 ARTACAK

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nca 3 alternatife nazaran yapılan bütçe hesaplamasına nazaran ek gösterge düzenlemesinin maliyetinin 60-80 milyar lira olacağı kestirim ediliyor.

Yeni düzenlemeyle göstergesi 3000’den 3600’e çıkan 25 yıllık bir polis, hemşirenin emekli aylığı 5 bin 275 liradan 6 bin 432 liraya çıkacak.

Yeniden 3000 ek gösterge ile 180 bin lira ikramiye alan 36 bin lira daha fazla ikramiye alacak. Böylelikle eline geçen fiyat 216 bin lira olacak. Memur-Sen’in önerdiği tazminat yansıtma oranlarında da güncellemeye gidiliyor.

Kamu vazifelilerinin göstergelerine nazaran, yüzde 55’ten başlıyor yüzde 255’e kadar çıkıyor. Tazminat yansıtma oranları artarsa, kimi kamu vazifelilerinin ek göstergesi artamasa bile maaşları yükselecek.

HANGİ TARİHTEN İTİBAREN GEÇERLİ OLACAK?

Ek gösterge düzenlemesine ait düzenlemelerin Ocak 2023’ten itibaren geçerli olması öngörülüyor. Ek gösterge sayıları unvan, hizmet sınıfı ve derecelere nazaran farklılık gösterirken, ek gösterge yükseldikçe emekli aylığı ve emekli ikramiyesi de artıyor.

3000 ek göstergenin altındaki memur için de tazminat yansıtma oranının artırılması öngörülüyor. Yapılan çalışmaya nazaran mevcut ek göstergelere ek olarak hiyerarşik istikrar gözetildi.

Hiyerarşik istikrar hedefiyle ek göstergesi yükseltilecek olanların başında daire liderleri, bakanlıkların vilayet müdürleri ve yardımcıları, vilayet ve ilçe müftüleri, genel müdür yardımcıları, daire liderleri üzere yönetimciler yer alıyor.

Öğretmenlerin ek göstergesi, şubat ayında yayınlanan Öğretmenlik Meslek Kanunu ile 3000’den 3600’e yükseltildi. Emekli öğretmenler 15 Ocak 2023 tarihinden itibaren 3600 ek gösterge üzerinden emekli aylığı alacak.

Örneğin 25 yıl çalışan bir öğretmen emeklisi bugün 5 bin 245 lira alıyorsa yeni düzenlemeyle alacağı meblağ 6 bin 400 liraya çıkacak.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.