Öğretmenler güvenliğe takıldı, Külliye’den “erken bitirin” ikazı

Posted by

Millî Eğitim Bakanlığı tarafından 20 bin kontratlı öğretmen ataması yapıldı. Birinci ders zili ile vazifeye başlaması beklenen öğretmenler güvenlik soruşturmalarına takıldı. İlçe ulusal eğitim müdürlüklerine giden yazıda “Ataması yapılan 20 bin öğretmen öncelikle güvenlik soruşturmasına tabi tutulacak. Soruşturma tamamlanmadan resmî olarak misyona başlama yapılamayacak” uyarısı var.

Güvenlik soruşturmaları ve arşiv araştırması valiliklerce yapılıyor. Ne vakit noktalanacağına dair net tarih yok. Her vilayette süreç farklı işliyor.

Bütün bu çalışmalar vilayetteki atanan öğretmen sayısına, kurumlar ortası istenilen dokümanların gönderme ve yazışma sürecine nazaran değişiyor. Mesela Mardin’e tayini çıkan bir öğretmen pazartesi misyona başlayacakken, Mersin’de bulunan bir öğretmen iki hafta sonra sınıfına kavuşabiliyor. Kıymetlendirme Komitesi incelemelerinin akabinde her aday için bir rapor çıkarıp bakanlığa bildiriyor. Sonra resmî olarak açıklanıyor.

KÜLLİYE’DEN ‘ERKEN BİTİRİN’ İKAZI
Süreci yakından takip eden Cumhurbaşkanlığı, edindiğimiz bilgilere nazaran evvelki gün valiliklere, güvenlik soruşturmalarının erken bitirmeleri için ikaz yazısı gönderdi. Yaptığımız araştırmalarda kimi vilayetlerde sürecin bir ayı bulacağı söz ediliyor. Bu vilayetlerde İl Ulusal Eğitim Müdürlükleri, yeni tayin edilmiş öğretmenlerden kabul edenlere güvenlik ve arşiv soruşturmaları bitene kadar görevlendirildikleri okullarda ‘Ücretli olarak gelin başlayın’ iletisi gönderdi.

Teklifi kabul eden birçok öğretmen pazartesi günü görevlendirildiği okulda derse girecek. Soruşturmalar sonuçlanıp bir sorun olmadığı takdirde fiyatlı öğretmenlik sona ererek kontratlı öğretmen olarak vazifelerini sürdürecek. Burada maksat ise ekstra yeni bir fiyatlı öğretmenin görevlendirilmesinin önüne geçmek ve hem öğretmen hem de öğrencilerin okul-sınıf ortamına alışmasını sağlamak. Bu duruma ise birtakım öğretmenler reaksiyonlu… Ay sonunda alacak maaşlarının 5 bini geçmeyeceğini, tayin edildikleri kentlerde kiraladıkları konutların bu sayının iki katı olduğunu tabir ediyorlar.

ATANANLARIN YÜZDE 70’İ 2020 KPSS’DEN 
20 bin öğretmen atamasında tartışmalar sürerken son üç öğretmen atamasında yapılan müracaat ve atamaların KPSS puan yılı dağılımına ulaştık. Sonuçlarda değişik istatistikler yer alıyor. 2022 Ocak atamasında 2021 KPSS puanı ile atanan 14.027 öğretmenin 9.723’ünün (%69,3) 2020 yılına ilişkin KPSS puanlarının da olduğu öğrenildi. Buna ek olarak, birebir atamada 2020 KPSS puanı ile atanan 934 öğretmenin 698’inin (%74,7) 2021 yılına ilişkin KPSS puanları da olduğu ortaya çıktı.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.