Pakistan-Türkiye ortasında 5 alanda iş birliği!

Posted by

Bir yandan hayata geçirdiği dev köprü ve otoyol projeleriyle karayolları ağını genişleten Türkiye, öbür yandan milletlerarası temaslarını ve paylaşımlarını güçlendiriyor. Bu doğrultuda geçtiğimiz günlerde Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Pakistan İslam Cumhuriyeti Bağlantı Bakanlığı ortasında Kara Yolu Mühendisliği Alanında Teknik İş Birliği Mutabakat Zaptı imzalanmıştı.

İki ülke ortasında karayolu mühendisliğinde mevcut iş birliğini güçlendirmeyi amaçlayan mutabakatın ayrıntıları muhakkak oldu. Edinilen bilgilere nazaran, Türkiye ile Pakistan, karayollarıyla ilgili beş mevzuda anlaştı. Bu çerçevede tasarım, imal, bakım, işletme üzere hususlarda teknik standartların ve şartnamelerin ahenkleştirilmesi için çalışılacak.

Kara yollarının dizaynıyla ilgili deney ve testleri içeren kritik teknolojilerde araştırma yapılacak. Bunların yanı sıra, kalite denetim ve maliyetlerle ilgili üretim idaresi, karayolu performans testi ve izleme, bakım ve işletme, afet tedbire ve hafifletme çalışmalarıyla ilgili bakım idaresi, ayrıyeten seyahat hizmetleri, acil durum ve trafik çalışmalarıyla ilgili işletim idaresi için iş birliğine gidilecek.

Öte yandan Türkiye ile Pakistan ortasındaki kara yollarına dair çalışmalarla ilgili olarak ortak laboratuvarlar yahut araştırma merkezleri kurulacak. Ülkelerin yükseköğrenim kurumlarının onaylaması durumunda yüksek lisans ve doktora seviyesi için öğrenci değişim ve burs programları başlatılacak.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.